GÜNCEL

2022 Tulum Seyahat Rehberi ve Meksika Tulum Vizesi

2022 Tulum Seyahat Rehberi ve Meksika Tulum Vizesi

 

2022 Tulum Seyahat Rehberi ve Meksika Tulum Vizesi

 

 

Tulum, Meksika'da bulunan oldukça popüler bir tatil destinasyonudur. Tulum, Meksika’nın Yucatán Yarımadası’nda, Küba’ya bakan tarafındaki kıyı şeridinde bulunmaktadır. Tulum’a seyahat etmek isteyen kişiler Meksika’nın vize uygulamaları nedeniyle öncelikle seyahat amacına uygun bir Meksika vize başvurusunda bulunmalı ve vize almalıdır.

Türkiye'den Tulum'a seyahat edecek kişilere vize başvuru işlemlerinde danışmanlık hizmeti sunan akredite acente Vizem.net'in danışmanlarına Meksika Tulum vize işlemleri hakkında merak edilenleri sorduk.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Tulum Nerede?

Tulum Meksika’nın Yucatán Yarımadası’nda bulunmaktadır. Meksika Körfezi ve Karayip Denizi sınırında bulunan kıyılara yakındır. Tulum, Meksika’nın deniz komşusu olan Küba’nın karşısında yer almaktadır. Meksika’nın önemli tatil yerlerinden biri olan Tulum’un çevresindeki en yakın şehir 130 kilometre mesafeyle Cancun’dur.

Tulum, Meksika’nın diğer yakın şehirleri olan Mérida’ya 260 kilometre, Chetumal’a 248 kilometre mesafede yer alır.

Tulum’un Meksika içerisindeki konumunu belirten görsel aşağıda verilmiştir.

 

Tulum'a Nasıl Gidilir?

Tulum’a Türkiye’den seyahat edecek kişiler öncelikle Cancun’a hava yolu ile ulaşmalıdır. Meksika Tulum havalimanı olmadığı için en yakın şehir olan Cancun’daki havaalanına iniş yapmak ve ardından kara yolu ile Tulum’a ulaşmak gerekir.

İstanbul Havaalanı’ndan yapılan uçuşlarda İstanbul-Cancun uçuş süresi aktarmalara göre değişmektedir. İstanbul-Cancun uçuşları tek aktarmalı ise ortalama 20 saat sürmektedir. İstanbul-Tulum seyahat süresi aktarma yapılan yere göre değişebilmektedir.

Cancun havaalanına iniş yaptıktan sonra Tulum’a araç ile direkt ulaşım mümkündür. Cancun-Tulum arası kara yolu 130 kilometredir ve yol ortalama 1 saat 30 dakika sürmektedir.

Tulum'a Hangi Mevsimde Gidilmelidir?

Tulum’a seyahat etmek için kasım ile nisan arasındaki aylar, yani sonbahar ve kış mevsimleri önerilmektedir.

Tulum, bulunduğu coğrafi bölge sebebiyle kasırga ve fırtınaların ortaya çıktığı bir yerleşim yeridir. Güney Amerika’da yaşanan kasırgalar nisan ayından sonra başlamaktadır. Kasırga gibi doğa olaylarından etkilenen Tulum’a nisan ayından sonra seyahat etmek doğru bir karar değildir.

Tulum'a Gitmek İçin Vize Gerekir Mi?

Tulum’a gitmek için vize gerekmektedir. Tulum’a seyahat etmek için gerekli olan Meksika vizesi bordo pasaport, yeşil pasaport ve gri pasaport sahipleri tarafından alınmak zorundadır. Diplomatik pasaport sahipleri Meksika vizesinden muaftır.

Tulum’a turizm için gidecek olan bordo pasaport sahibi kişilerin Meksika dış temsilciliklerine şahsen giderek 30 günlük tek giriş vize başvurusunda bulunmaları veya internet üzerinden online olarak e-vize talebinde bulunmaları mümkündür.

Elektronik Meksika vizesi yalnızca umuma mahsus pasaport olan bordo pasaport için geçerli bir seçenektir. Bordo pasaport sahiplerine turizm için verilen 30 günlük tek girişli e-vize alabilmek için Meksika’ya hava yoluyla gitmek gerekmektedir. Gri ve yeşil pasaport sahipleri vize başvurularını Meksika dış temsilcilerine giderek şahsen yapmalıdır.

Schengen Bölgesi ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya ve Birleşik Krallık’ta geçerli daimi oturma izni bulunan veya bu ülkelerin çok girişli vizesine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Meksika’ya vizesiz giriş yapabilmektedir.

Tulum Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tulum vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Pasaportun az 6 ay geçerliliği olmalıdır.
 • Meksika vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış, önlü arkalı tek kağıt olarak basılmış bir Meksika vizesi başvuru formu gereklidir.
 • Fotoğraf: Beyaz arka fonlu, gözlüksüz olarak çekilmiş, 3,5 cm x 4,5 cm boyutlarında fotoğrafın başvuru formuna yapıştırılması gerekmektedir.
 • Pasaport fotokopisi: Pasaportun ilk ve son sayfasının fotokopisi A4 ebatlarında alınmalıdır.
 • Kişisel banka hesap özeti: Son 3 aya ait hesap hareketlerini gösteren banka ekstreleri alınmalıdır. Banka hesabında güncel olarak var olan bakiye belgelenmelidir. Uzun süreli vize taleplerinde son 6 aylık banka hesap özetleri istenmektedir.
 • Son 3 ayın maaş bordrosu: Çalışan başvuru sahipleri için son üç ay içerisinde alınan maaşlar belgelenmelidir.
 • Görev tanımı ve işe başlama tarihi içeren yazı: Çalışan başvuru sahipleri için görev tanımı ve işe başlama tarihini içeren yazı şirket tarafından verilmelidir.
 • Vize ücreti: Vize başvurusu esnasında nakit olarak vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Tulum’a seyahat etmek için gerekli olan Meksika vizesi için gerekli belgelere ek olarak başvuru sahibinin kişisel durumuna, sahip olduğu pasaport türüne ve başvurduğu vize türüne göre farklı belgeler talep edilebilmektedir.

Meksika Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Meksika vize başvuru formu başvuru sahibi tarafından okunaklı şekilde eksiksiz doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Meksika vizesi başvuru formu Meksika Büyükelçiliği’nden temin edilebilmektedir veya forma temsilciliğin internet sayfasından ulaşmak mümkündür. İnternetten indirilen Meksika konsolosluğu vize başvuru formu arkalı önlü tek sayfa halinde yazdırılmalıdır.

Meksika vize başvuru formunun ilk sayfası aşağıda verilmiştir.

Tulum İçin Meksika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tulum için Meksika vize başvurusu Ankara’da bulunan Meksika Büyükelçiliğine veya İstanbul’da bulunan Meksika Başkonsolosluğuna yapılmaktadır. Başvuru sahipleri seyahat amaçlarına uygun Meksika vizesi başvurusu için öncelikle ilgili temsilciliklerden randevu almalıdır. Vize randevu gününde ve saatinde gerekli belgelerle birlikte ilgili temsilciliğe şahsen gitmek gereklidir.

Meksika vize işlemlerinde başvuru sahipleri gerekli belgeleri yetkili memura teslim ederler, biyometri işlemlerini yaparlar ve vize ücretini öderler. Başvuru sahipleri randevu esnasında vize ücretlerini ödediklerinde vize başvuru işlemleri tamamlanır.

Umuma mahsus pasaport olan bordo pasaport sahipleri Tulum’a kısa süreli seyahatleri için gereken vize başvurularını Konsolosluktan veya internet üzerinden harçsız olarak gerçekleştirebilir. Meksika e-vize yalnızca umuma mahsus pasaport sahipleri tarafından alınabilmektedir. Gri, yeşil ve siyah pasaport sahipleri Meksika elektronik vizesi alamamaktadır.

Hangi Durumlarda Meksika Online Vize Başvurusu Yapılabilir?

Meksika online vize başvurusu 17 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe giren karşılıklı e-vize uygulaması uyarınca, turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi sebeplerle Meksika’ya hava yoluyla seyahat edecek Türk vatandaşları tarafından yapılabilmektedir. Meksika ile karşılıklı olan e-vize uygulaması ile Meksika vatandaşları da Türkiye’ye yapacakları seyahatlerde 30 gün süreyle geçerli olan tek girişli vizelerini internet üzerinden Elektronik Onay Sistemi ile harçsız olarak almaktadır.

Meksika Tulum Vizesi İçin Randevu Nasıl Alınır?

Meksika Tulum vizesi için randevu mail yoluyla Meksika dış temsilciliğinden alınmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak Meksika Tulum vizesi başvurularında randevu alma işlemi vize danışmanlık paketi kapsamında yer almakta olup danışmanlar tarafından alınmaktadır.

Biyometri işlemlerinin tamamlanması gereken ülkeler için Vip vize başvurusu ilgili ülke vize danışmanları tarafından gerçekteştirmelidir.

 

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Meksika Vize Ücreti Ne Kadardır?

Meksika vize ücreti 48 Amerikan dolarıdır. Vize ücreti vize başvurusu sırasında dolar cinsinde ve nakit olarak ödenmektedir. E-vize başvurusu sırasında vize için bir harç ücreti alınmamaktadır.

Meksika vizesi için gerekli olan vize harcı, seyahat sağlık sigortası, yeminli tercüme hizmeti ve danışmanlık ücreti toplamı 2022 yılında ortalama olarak 95 dolar tutmaktadır.

Meksika Tulum Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Meksika Tulum vizesi 5 gün içerisinde çıkmaktadır. Meksika ve Türkiye arasındaki ekonomik ve kültürel bağların güçlenmesi ve turizmin artması için getirilen vize kolaylıkları sayesinde Meksika vizesi başvuruları 5 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Meksika Tulum vizesinin sonuçlanması bazı durumlarda daha erken veya geç olabilmektedir. Schengen Bölgesi ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya ve Birleşik Krallık’ta geçici oturum izni bulunanlar yaşadıkları ülkelerde bulunan Meksika temsilciliklerine giderek aynı gün içerisinde vize alabilir. Vize başvuruları sırasında eksik belge teslim edilmesi veya vize değerlendirme sürecinde teknik aksaklıklar yaşanması hallerinde Meksika vizesi çıkma süresi daha uzun olabilmektedir.

Tulum'da Nereler Gezilir?

 

 

Tulum’da gezilebilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Tulum Maya harabeleri
 • Gran Cenote
 • Cenote Calavera
 • Azulik Uh May
 • Cenote Kaan Luum
 • Cenote Casa Turtuga
 • Tulum sahil şeridi

Meksika Tulum'da Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

Meksika Tulum’da yapılacak aktiviteler aşağıda listelenmiştir.

 • Tulum Maya harabelerine gitmek
 • Playa Paraiso kumsalında vakit geçirmek
 • Lagünde çamur banyosu yapmak
 • Sian Ka'an biyosferini ziyaret etmek
 • Cenote’de yüzmek
 • Butik mağazaları gezmek
 • Ormanda gezintiye çıkmak
 • Cenote Caracol mağaralarını keşfetmek
 • Tulum’un eşsiz manzarasının fotoğraflarını çekmek
 • Taco lezzetini denemek
 • Barlarda ve restoranlarda eğlenmek

Tulum Pahalı Mıdır?

Tulum, Meksika’ya bağlı olan ve para birimi olarak Meksika pesosu kullanılan bir yerdir. Meksika pesosu, Türk lirası ile karşılaştırıldığında Türk lirası daha değerlidir. Ancak Tulum gözde bir tatil yeri olması ve pek çok tarihi ve doğal güzellik bulunması nedeniyle dünyanın her yerinden turist çeken bir yerleşim yeri olduğundan pahalı bir yerdir.

Tulum’a seyahat eden bir çift için konaklama, yeme-içme, kişisel harcamalar ve yerel ulaşım hesaba katıldığında bir haftalık Tulum tatili 1.400 Amerikan doları maliyetinde olmaktadır. Tulum’da bir haftalık tatil yapan bir çift konaklamaya ortalama 600 Amerikan doları vermektedir.

 

 

vadivadi