Haber Nokta Güncel Haberler
HV
29 MART Çarşamba 21:29

ABD basını: ″Enjekte girişimi, bankacılığın sistematik sorunlarını çözemez″

Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank’ın ardı ardına iflas etmesi, piyasaları sarstı. Kısa süre önce First Republic Bank da krize düştü. ABD’nin bankacılık sektörü baskıyla karşı karşıya.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-03-2023 20:31   Güncelleme : 17-03-2023 20:31
ABD basını: ″Enjekte girişimi, bankacılığın sistematik sorunlarını çözemez″

Goldman Sachs, Morgan Stanley, JP Morgan Chase, Citibank, Bank of America ve Wells Fargo gibi birçok büyük ABD bankası First Republic Bank'a 30 milyar dolar enjekte etti.

The Wall Street Journal gazetesinde dün yer alan makalede First Republic Bank’a para enjekte edilmesinin krizi şu aşamada gevşetebileceği ancak ABD’de bankacılığın sistematik sorunlarını çözemeyeceği belirtidi. 

Makaleye göre para yardımı, halkın riskte bulunan orta ve küçük bankalara dair endişesini gidermeyecek, hatta ABD’nin büyük bankaları ile diğer bankalar arasındaki uçurumun artmasını hızlandırabilecek. 

Bunun yanı sıra birçok bankanın ortaklaşa enjekte girişimi, sadece bir bankanın kısa vadeli sorununu çözebilir ama sistematik bir rol oynamaz ve bankalar, faiz oranlarının sürekli yükseltilmesiyle getirilen uzun vadeli sıkıntılardan kurtulamaz.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, krizin yayılması durumunda birçok bankanın kapanabileceği konusunda uyardı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin

YORUMLAR
1xbet