EKONOMİ

Amerika faizleri ve dolar endeksi son zamanların en düşük seyrini devam ettiriyor

Amerika hisse senetleri piyasaları olmak üzere küresel ölçüde hisse senetlerinde yön oluşturmakta zorlanılan kararsız bir görünüm mevcut.

Amerika faizleri ve dolar endeksi son zamanların en düşük seyrini devam ettiriyor

Amerika faizleri ve dolar endeksi son zamanların en düşük seyrini devam ettiriyor. Amerika’da saat 15:30’da açıklanacak GSYİH ve haftalık işsizlik başvuruları başta olmak üzere dayanıklı tüketim malları siparişleri, kişisel tüketim harcamaları ve saat 17:00’da açıklanacak bekleyen konut satışları piyasalara hareketlilik getirebilir.

BIST-100 Güne Başlangıç

Sert satışlarından sonra kararsız bir tablo oluşan endekste, son bölümde gelen alımlarla endeks günü %1,92 yükselişle 1.427 seviyesinden tamamladı.

Dün sektör endekslerin tamamı yükselirken BIST 100’de de 89 hisse günü yükselişle tamamladı. Yurtdışında kararız bir tablo varken BIST 100’de önceki gün gelen sert satışların tepkisi yaşandı.

Bugün ise Amerika endeks vadelileri hafif satıcılı seyrederken, Asya piyasalarında karışık bir tablo var. Avrupa’da ise yataya yakın kararsız bir açılış beklentisi hakim.

Dün endeks kapanışında 8,44 Dolar/TL kuru bu sabah saat 08:00 itibariyle 8,46. Bu görüm altında endeksin güne yataya yakın hafif satıcılı bir açılış yapmasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Önceki gün gelen sert satışlarından sonra dün BIST 100’de önce dengelenmeden sonra günün son bölümünde tepki alımları görüldü.

1.415 üzerine hareketlenmesi ve bu seviye üzerinde kalarak günün en yüksek seviyesinden kapanması olumlu oldu. 1.415 üzerinde dün 1.430 – 1.445 aralığı tekrardan dengelenme bölgesi olarak izlenebilir.

1.445 aşılacak olursa yakın dönem için en güçlü ve en kritik seviye olarak izlediğimiz 1.462 tekrardan gündeme gelebilir.

Burası aşılamadığı sürece yükselişlere temkinli yaklaşmak gerektiği görüşümüzü koruyoruz. Aşağıda 1.415 ve buranın altında son satışlarda gördüğümüz en düşük seviyeler olan 1.390 en kritik destek bölgesi konumunda bulunuyor.