SAĞLIK

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

 

Makat çatlağı toplumda oldukça sık karşılaşılan makat hastalıklarından birisidir. Hastalık yapısal olarak küçük bir yara olmasına karşın hastalar için oldukça acılıdır. Bu yazımızda hastaların yaşam kalitesini düşüren makat çatlağı hastalığının ameliyatsız olarak nasıl tedavi edileceğinden bahsedilecektir.

Tedavilerin daha net anlaşılması için ilk olarak hastalığın ne olduğu, neden oluştu ele alınacaktır. Bu sayede aslında sadece küçük bir yara olan makat çatlağının neden kendi kendine iyileşmediği ve nasıl tedavi edileceği daha net anlaşılacaktır.

Makat Çatlağı Nedir?

Makat çatlağı en basit şekilde anüs derisinde meydana gelen yara, yırtık ve deformasyonlardır. Büyük çoğunlukla kabızlığa bağlı olarak sertleşen dışkının makattan geçişi esnasında anüs derisinde yırtık ve yara oluşturmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Oluşan yara ve yırtıklar yüzeysel ise sorun akut anal fissür, derin yerleşimli ise kronik anal fissür olarak sınıflandırılmaktadır. Fissürün akut ya da kronik olması nasıl tedavi edileceği açısından önemlidir. Erken dönemde tespit edilen yani yüzeysel olan yaralar kremle tedavi edilebilir. Ancak kronikleşen fissürler yalnızca doktor müdahalesi ile tedavi edilebilirler.

Makat Çatlağı Kendiliğinden Geçer Mi?

Bu sorunun cevabı maalesef ki hayır. Yapısal olarak vücudumuzu herhangi bir yerinde ortaya çıkan yaralardan farkı yoktur. Ancak yaranın oluştuğu bölgede yani makat bölgesinde sürekli olarak kasılmalar olması yaranın kendi kendine iyileşmesini engellemektedir. Yaranın iyileşmesi için kasların kasılması geçici olarak durdurulmalıdır. Bunun için akut dönemde krem tedavisi kronik dönemde ise botox enjeksiyonu önerilmektedir.

Makat Çatlağı Nasıl Tedavi Edilir?

Makat çatlağı tedavisinin 3 farklı yolu bulunmaktadır. Bunlar kremle tedavi, botoks enjeksiyonu ve ameliyattır. Bunlarda ameliyat yöntemi makat kaslarına zarar verme ve kalıcı olarak gaz ve dışkı kaçırma riskine neden olduğu için tercih edilmemektedir. Dezavantajlı ve riskli bir tedavi olmasından dolayı yazı içerisinde ameliyat yöntemine ayrıntılı olarak yer verilmemiştir. Makat çatlağı şikayeti yaşayan hastalara mutlaka iyi bir araştırma yaparak ameliyatsız yöntemlerle tedavi olmaları önerilmektedir.

Kremle Makat Çatlağı Tedavisi

Kremle tedavi yalnızca akut vakıalarda yani yara ve yırtıklar henüz yüzeysel yerleşimli iken işe yaramaktadır. Ancak yara yüzeysel olsa bile krem tedavisinde her zaman başarılı sonuçlar alınamamaktadır.

Makat çatlağı tedavisinde piyasada birçok farklı ürün bulunmaktadır. Ancak bunlardan kimyasal içerikli olanlar hastalarda ciddi düzeyde yan etki yapmaktadır. (baş ağrısı, bulantı, kusma).Bu nedenle hastalara bitkisel içerikli olan Anuflex merhem önerilmektedir.

Anuflex merhem içeriğindeki doğal bitkisel özler sayesinde makatkaslarının gevşemesini sağlamaktadır. Bu sayede yaranın iyileşmesine engel olan kasılmalar ortadan kaldırılmış olmaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunan yara iyileştirici özler sayesinde yara iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

Akut dönemde kremle tedaviden başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ancak krem tedavisinin %100 etkili bir yöntem olmadığı unutulmamalı, kremle tedaviye cevap alınmazsa doktor müdahalesine başvurulmaldır.

Botox Yöntemi İle Makat Çatlağı Tedavisi

Botox maddesi güzellik alanında adı sıklıkla duyulan bir etken maddedir. Ancak yalnızca güzellik ve kozmetik amaçla kullanılmaz. Bunun yanı sıra sağlık alanında da sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanıldığı alanlardan birisi de makat çatlağı tedavisidir. Makat çatlağında botox maddesinin kasları geçici olarak felç etme özelliği kullanılır.

Kasların geçici olarak felç edilmesi yaranın iyileşmesine neden olan durumun ortadan kalması anlamına gelmektedir.

 Botox maddesi sayesinde makat çatlağı hastalığı herhangi bir kesi ve dikiş olmadan ameliyatsız olarak tedavi edilmektedir.

Kronikleşen yani derin yerleşimli olan yaralarda krem tedavisi etkisizdir ve yara kendiliğinden iyileşmez. Bu tür durumlar da makat kaslarına zarar vermeden uygulanan botoks tedavisi önerilir.

Botoks tedavisi de tıpkı krem tedavisinde olduğu gibi makat kaslarının kasılmasını engelleyerek yaranın iyileşmesini engelleyen durumu ortadan kaldırmaktadır.

Tedavi için yaranın iyileşmesine engel olan kasa botoks maddesi enjekte edilir. Bu sayede kas geçici olarak devre dışı bırakılmış olur. Bu sayede yaranın iyileşmesine olanak sağlanmış olur.

Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisinin Avantajları

Botoks tedavisinde herhangi bir cerrahi müdahale uygulanmaz. Bu sayede gaz ve dışkı kaçırma riski bertaraf edilmiş olur.

Ameliyatsız bir tedavi olması sayesinde hastane yatışına gerek duyulmaz. Günü birlik bir tedavi olarak klinik ortamında uygulanabilir. Bu sayede narkozun yan etkileri yaşanmaz. Ayrıca hastane ortamında uygulanmadığı için tedavi ücretleri ameliyata göre daha ekonomiktir.

Botox enjeksiyonu ile makat çatlağı tedavi oranları oldukça yüksektir. Botox yöntemi sayesinde hastalar hastane masraflarına katlanmandan daha ekonomik bir şekilde hem de daha konforlu bir yöntemle tedavi olabilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için : https://www.ideatip.net/ameliyatsiz-makat-catlagi-tedavisi