Haber Nokta Güncel Haberler
HV
28 KASIM Pazartesi 04:50

Asya’da Çin tedirginliği

Çin’de yaklaşık 32 bin ile rekor kıran vaka sayısı, politika yapıcıların yeni önlemler almasına yol açıyor.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-11-2022 10:16   Güncelleme : 25-11-2022 10:16
Asya’da Çin tedirginliği

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki 10:00 EUR Almanya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (3. Çeyrek) 0,30% 0,30%

 

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya’da Çin tedirginliği”

Çin’de yaklaşık 32 bin ile rekor kıran vaka sayısı, politika yapıcıların yeni önlemler almasına yol açıyor. Her ne kadar hedefe yönelik önlemler denenerek ekonomiye etki sınırlı tutulmaya çalışılsa da, bunun ne kadar süreceği merak konusu.

Japonya ve Hong Kong endeksleri negatif seyrederken, Çin endeksin açılış sonrası kazanımlarıyla pozitif bölgeye ulaştı.

ABD endeks vadelileri ise hafta ortasında yayımlanan FOMC toplantı tutanakları ve Fed yetkililerinin açıklamalarından beslenmeye devam ediyor. Faiz artırımlarının yavaşlaması konusunda artan görüş sayısı risk iştahını artırmıştı. Vadelilerde Nasdaq yaklaşık 1% yükselişle öne çıkmış durumda.

Tokyo’da enflasyon 40 yılın en yüksek seviyelerine çıkarken, Yen’de değer kaybı Dolar endeksindeki geri çekilmeyle sınırlandı.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

 

‘’GÜNLÜK BORSA YORUMU’’

Borsa endeksinde pozitif hava devam etmekte. Bankacılık ve Kimya sektörü hisselerinin endekste yarattığı baskı, Madencilik ve Telekom hisselerindeki alımlarla dengelendi. TCMB faizleri önceden açıkladığı gibi %9 seviyesine çekti ve faiz indirim sürecini durdurduğunu açıkladı. Akşam saatlerinde ise mevduat oranı %50’nin altında olan Bankaların karşılıklarından %8 komisyon alacağını açıkladı. Başka deyişle Bankalara TL’ye döndürme çabası devam etmekte. Piyasada Banka hisselerinde öğleden sona görülen satışları buna yorabiliriz. Ancak genel olarak piyasadaki olumlu havanın devam ettiğini ve 5200 endeks hedefinin korunduğunu söylemek mümkün.

ŞİRKET HABERLERİ

MIATK: Sermaye Piyasası Kurulu'nun VII-128.1 sayılı "Pay Tebliği"'nin 15'nci maddesi gereğince, pay senetleri Borsada işlem gören ortaklıkların Kurul kaydında olan ancak Borsada işlem görmeyen statüde pay senetlerinin Borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla şirket ortaklarımızdan Mehmet Cengiz Bağmancı'ya ait 3.790.000 adet pay senedinin kaydileştirme işlemi 30.11.2022 tarihinde tamamlanacaktır. Mehmet Cengiz Bağmancı'nın kaydileştirilen hisselerinin satışı ile ilgili sadece kurumsal yatırımcılarla görüşüldüğünü fakat şuan için bir gelişme olmadığını yatırımcılarımızın bilgilerine sunarız.

FRIGO: 2023 yılında yurt dışına sevk edilmek üzere 2.546.568 Euro tutarında  satış kontratı imzalanmıştır.

YEOTK: Kuzey Irak başta olmak üzere Irak'ta iş geliştirme faaliyetlerinde bulunmak ve faaliyet alanlarımızda daha aktif şekilde yer almak için Irak'ın Erbil şehrinde Şube açılmasına karar verilmiştir.

PAY ALIM ve SATIM HABERLERİ

KONTR: 24/11/2022 tarihinde KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. payları ile ilgili olarak 200 TL fiyatından, 2.500.000 TL toplam nominal tutarlı, özel emir yolu ile yerli kurumsal ve yabancı kurumsal yatırımcılara satış işlemi tarafımca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. sermayesindeki paylarım/oy haklarım 24/11/2022 tarihi itibariyle % 29,09 sınırına ulaşmıştır. İşlemin detaylarına ilişkin bilgiler aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin

YORUMLAR
1xbet
1xbet