SAĞLIK

Basur Neden Oluşur?

Basur Neden Oluşur?

Basur Neden Oluşur?

 

Basur insanların hayat enerjisini sömüren onların günlük hayatlarına devam etmeleri konusunda sıkıntı yaşatan bir hastalıktır. Bu sebeple ciddiye alınması gerekmektedir. Basur birçok sebepten dolayı oluşmaktadır. Bu sebepleri incelemek gerekirse basurun en çok kabızlıktan dolayı oluştuğu görülmektedir. Çünkü insanlar kabız oldukları vakit tuvaletten çıkmazlar ve dışkının gelmesi için sert bir şekilde ıkınırlar. Bu da basura sebebiyet vermektedir.

Bunun yanı sıra basurun çok fazla oturma, gebelik ve doğum, alkol alışkanlığı ve kalın bağırsak kanseri nedeniyle de oluştuğu görülmektedir. Basur olan kişilerde makat bölgesinde kanama, kaşıntı ve ağrı oluşmaktadır. Aynı zamanda makatta anlam veremedikleri bir ıslaklık hissi ve şişlik de oluşmaktadır.

 

Basur Tedavisi Gerekli Mi?

Birçok hastalık kendi kendine geçerken bazı hastalıklarda bu mümkün değildir. İşte kendi kendine geçme ihtimali olmayan hastalıklar arasında basuru örnek vermek doğru olacaktır. Basur tedavisi geçmiş dönemlerde yalnızca ameliyatla yapıldığı için kişiler sosyal hayatlarından uzak kalmamak için bu ameliyatı sürekli ertelemek durumunda kalıyorlardır. Ameliyat da ertelendiği her vakit basurun evre atlaması kaçınılmaz bir detay olarak kişilerin karşısına çıkıyor.

Günümüze gelince artık basur yalnızca ameliyatla geçen bir hastalık olmaktan çıktı. Bunun yerine artık basur ameliyatsız bir şekilde birbirinden farklı tedavi yöntemleriyle geçen bir hastalık konumuna geldi. Bu sebeple de basurdan eskisi kadar korkmanın bir manası yoktur. Çünkü basur eskisi gibi etkili bir hastalık değildir.

 

Ameliyatsız Basur Tedavisi Çeşitleri

Ameliyatsız basur tedavisi için sektörde birden fazla yöntem bulunmaktadır. Basurun evresine göre bu yöntemlerden herhangi bir tanesi seçilmektedir. Yöntem ne olursa olsun kişinin hastanede yatması gerekmediği gibi aynı zamanda da hareket kısıtlamasına da gerek yoktur.

Yalnızca 10-15 dakika gibi kısa süreler içinde yapılan bu ameliyat türlerini kısaca incelemek gerekirse neolaser yöntemi ince bir probla sorunlu bölgeye ısı verilmesi, lazer yöntemi lokal anesteziyle yapılan bir yöntem ve lastikle boğma da bir diğer farklı yöntemdir. Lastikle boğma yöntemi tek başına kullanılabildiği gibi aynı zamanda da lazer yöntemiyle birlikte de kullanılmaktadır.