EKONOMİ

Belçika'da Asgari Ücret

Belçika'da Asgari Ücret

Belçika'da Asgari Ücret

Eğitim oldukça önemli bir konudur ve dünyadaki her ülke kendi geleceği için eğitime önem vermelidir. Günümüzde her ülkenin farklı eğitim sistemleri vardır. Çoğu ülke eğitiminin kalitesine dikkat etsede bazıları eğitimi çok fazla önemsememektedir. Eğitim bir ülkenin gelecek nesillere artarılmasıi ülkenin sürdürülebilirliği için çok sistematik olmalıdır ve eğitim konusunda hükümetlerin ve aileleri oldukça hassas olması gerekmektedir.

Pearson adlı İngiliz eğitim kurumunun yaptığı araştırma ile dünyada eğitim sistemi en iyi olan 10 ülke listelendi ve şaşırtıcı bir şekilde kendilerini dünyanın en kaliteli eğitim sistemine sahip olan ülke olarak tanımlayan bazı Avrupa ülkeleri listenin alt kısımlarında yer aldı.

Pearson’un hazırladığı listeye göre dünyada en kaliteli eğitim sistemine sahip olan ülke Güney Kore’dir.

Listede 2. Sırada Japonya, 3. Sırada Singapur, 4. Hong Kong, 5. Finlandiya, 6. Birleşik Krallık, 7. Kanada, 8. Hollanda, 9. İrlanda ve 10. Polonyadır.

Bu ülkelerin diğer ülkelerden farkları zekayı değilde çabayı önemsedikleri olarak belirtiliyor. Ve listede üst sırada yer alan ülkelerin ezber sisteminden çok öğrenme sistemine ağırlık verdiği belirtiliyor.

Bu ülkelerin belirlenmesi için en iyi ve en kötü eğitim sistemleri karşılaştırıldı ve eğitimi hayatlarında kültürün bir parçası haline getiren ülkelerin bu konuda çok başarılı olduğu gözlendi. Ayrıca eğitime harcanan paranın başarı ile herhangi bir bağlantısı gözlenmedi.

Eğitim kalitesi yüksek olan ülkelerde iyi eğitimli olmak halk arasında yüksek bir sosyal statü olarak kabul ediliyor ve bu durum öğrencileri teşvik ediyor. Ayrıca bu ülkelerde öğretmenlere verilen değer en üst seviyede. Öğretmenler toplumda çok saygın bir yere sahipler ve öğretmen maaşları da oldukça yüksek.

Sonuç olarak eğitime değer veren, öğretmene değer veren bir toplumun eğitim sisteminin gelişmesi gayet olağan bir durumdur.

Ayrıca eğitim seviyesi yüksek olan ülkelerden bazılarının asgari ücretlerini incelemek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz