GÜNCEL

BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde pozitif başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

BİST100 endeksi

BİST100 endeksi haftaya rekorlarla başladı. Sosyal konut projesinin bugün açıklanacağı haberi ile GYO ve çimento şirketleri ön plana çıkarken, bankalardaki para girişinin devam etmesiyle bankacılık sektörü paylarındaki da yükselişine devam etti. Yüksek volatilite dün de devam ederken, endeks yüksek hacim günlerine bir yenisini daha ekledi.

 

Ağustos ayında risk iştahının artması ve uzun süredir Borsa’da satış tarafında bulunan yabancı yatırımcıların sınırlı da olsa alım tarafına geçmesi, bankacılık sektörü paylarına yerli bireysel & kurumsal yatırımcıların güçlü alımlarına öncülük etti. Bu önemli katalistin yanı sıra yükselişte rol oynayan diğer faktörler yükselmeye devam eden güçlü ikinci çeyrek karlarının açıklamaları, TL’de yaz aylarında turizm ve diğer döviz girişlerine bağlı düşük volatilite ve Merkez Bankası’nın genişleyici para politikasına devam edeceğinin sinyalini verdiği para politikası sonrasında yapılan faiz indirimi. Düşük para politikası faizi, bankaların fonlama maliyetleri üzerinden Net Faiz Marjlarını desteklemeye devam edecekken, enflasyonun yüksek seyretmeye devam edecek olması, TÜFE endeksli bono getirileri ile birlikte üçüncü çeyrek karlarında da karlılıklarda iyileşmenin süreceğinin önemli bir belirtisi oldu. Büyük resimde ise döviz kurlarındaki sabit seyir ve TL varlıklarda Borsa dışında alternatif bulunmaması da yükselişi destekleyen bir başka sebep olarak ön plana çıkıyor.

 

Bugün küresel piyasalardaki takip edilecek en önemli veri akışı ABD tarafındaki TÜFE verisi olacak. Açıklanacak veri ile haftaya gerçekleşecek faiz kararı ile ilgili soru işaretleri giderilmeye çalışılacak. ABD’de enflasyon %8,5 seviyesinden bu ay da gerileyerek %8,1’e gelmesi beklenmekte.

 

Türkiye'de İşsizlik Oranı, Temmuz ayında Haziran ayına göre 0,2 puan azalarak %10,1 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı Temmuz ayında bir önceki aya göre 113.000 kişi azalarak 3,44 milyon kişi oldu. 15 – 24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta İşsizlik Oranı bir önceki aya göre 0,8 puan azalış ile %19,1 olarak açıklandı.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

ismail ustaismail usta