DÜNYA

Çin Mühendislik Akademisi’nden Dr. Zhong Nanshan yılsonuna kadar aşılama oranı yüzde 80

Çin Mühendislik Akademisi Dr. Zhong Nanshan, yıl sonuna kadar aşılama oranı yüzde 80’e kadar çıkabileceğini, şu anda aşı üretim kapasitesi daha çok artırılması gerektiğini söyledi.

Çin Mühendislik Akademisi’nden Dr. Zhong Nanshan yılsonuna kadar aşılama oranı yüzde 80

Zhong Nanshan, Kovid-19 aşısına yönelik güçlü bir iç talebin olduğuna, Dünya Sağlık Örgütü aşı talebinin de acil olduğuna dikkat çekerek birçok ülkenin Çin’den aşı beklediğini söyledi.

Çin’in aşı üretim kapasitesini daha çok artırması gerektiğini söyledi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yayımlanan verilere göre, 28 Mayıs itibarıyla Çin’in ana kesiminde uygulanan doz sayısı 602 milyon 991 bin.

“Sürü bağışıklık bariyeri ne zaman kurulabilir?” sorusunu yanıtlayan Zhong Nanshan, aşının koruma oranı yüzde 70'e ulaşması şartına göre, sürü bağışıklığının oluşturulabilmesi için Çin’deki aşılanma oranı yüzde 80'e ulaşması gerektiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün uluslararası sağlık krizi komitesi kurmayı arzu ettiğini söyledi.

“Söz konusu komite, iklim değişikliği, küresel ısınma ve hava kirliliği alanlarında olduğu gibi bazı küresel politikalar oluşturabilir, aynı zamanda bunu desteklemek için yeterli bütçe ayırma hakkına sahip olabilir. Kovid-19 salgını gibi aniden çıkan kamu sağlık olaylarına yanıt verme yeteneği daha yükseltilebilir.”