GÜNCEL

Çin Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Çin Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Çin Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Çin öğrenci vizesi başvurusu yapmadan önce ilk olarak Çin’de kalacağınız süreyi belirlemelisiniz. Bunun için eğitim göreceğiniz kurumla iletişime geçmeniz faydalı olacaktır. Vize sürenizi hesapladıktan sonra vize türünüzü seçmelisiniz. Çünkü X1 ya da X2 vizesi alan öğrenciler farklı haklara sahip olmaktadır. Kısa süreli vize alan kişilerle, uzun süreli vize alan kişilere Çin’de daha uzun süre kalma hakkına sahip olmaktadır. Bundan dolayı genellikle Çin Halk Cumhuriyeti’nde eğitim görmek isteyen kişiler X1 tipi vizeye başvuruda bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nden Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek suretiyle Çin'de eğitim görmek isteyen kişiler vize almak zorundadır. Bu nedenle başvuru sahibinin eğitimine başlamadan önce Çin öğrenci vizesini alması gerekmektedir. Vize için gerekli olan kriterlerin sağlanmaması halinde öğrenci Çin'de öğrenim görme hakkına sahip olamamaktadır. Bu nedenlerden öğrenciler, Çin öğrenci vizesi almak zorundadır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde eğitim görmek isteyen başvuru sahibi öğrencilerin 2 farklı alternatifi vardır. X1 tipi vize, 180 günden daha fazla süreyi kapsar bu yüzden uzun süreli eğitim görmek isteyen kişilerin bu vizeye başvuruda bulunması yerinde olacaktır. Bir diğer seçenek ise X2 vizesidir. X2 vizesine başvuruda bulunan kişiler 180 günden daha kısa bir süre boyunca Çin Halk Cumhuriyeti’nde eğitim görmeyi tercih etmiş olurlar. X2 tipi vize, X1 tipi vizeye göre daha uygun fiyatlıdır.

 

 

 

Çin öğrenci vizesi için birçok gerekli belge vardır. Çin Halk Cumhuriyeti’nde eğitim almak isteyen kişiler bu belgeleri eksiksiz şekilde hazırlamalıdır. X1 vize tipinde süre daha fazla olduğundan bu vize tipine başvuracak kişiler daha fazla evrak hazırlamak zorundadır. Çin’e eğitim amacıyla gitmek isteyen kişiler Çin Ankara Büyükelçiliği’nin istedi her türlü belgeyi zamanında teslim etmek zorundadırlar. Bu belgelerden en önemlisi tabii ki pasaporttur. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin 8 aydan fazla olması gerekmekte aynı zamanda pasaportunuzun 2 sayfasının boş olması ve herhangi bir tahribat bulunmaması gerekir. Vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için bu kriterler son derece önemlidir. Diğer bir konu fotoğraftır. Çin eğitim vizesi için 2 adet vesikalık fotoğraf istenmekte olup bu fotoğraflarda arka plan beyaz olmalı ve kişinin yüzünün net şekilde görülmesi gerekmektedir. İhtiyaç duyulması halinde istenen fotoğraf sayısı artabilmektedir. Başvuru sahibinin uçak biletlerinin, konaklama bilgilerinin, otelde kalınacaksa rezervasyon bilgileri yetkili kurumlarla paylaşılmalı ve belgelerin birer kopyası alınmalıdır. Çin öğrenci vizesi için ek belgelere bakacak olursak bunlar arasında okul kayıt mektubu yer almaktadır. X1 tipi uzun süreli vize türü için başvuru sahiplerinden adli sicil kaydı talep edilmektedir. Vize başvurunuzun olumlu olarak değerlendirilmesi için kişinin adli sicil kaydının olmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kişinin sicilinde eğer herhangi bir kusur bulunmadığını ifade eden ‘adli sicil kaydı yoktur’ yazısı istenmektedir. Alınan adli sicil kaydı randevu saatinde yetkiliye sunulmalıdır.

X1 tipi Çin öğrenci vizesi için başvuru sahiplerinden Sağlık Raporu da talep edilmektedir. Sağlık raporunu onaydan geçebilmesi için tam teşekküllü olan bir hastaneden alınması gerekmektedir. Hastane heyeti tarafından onaylanan raporun üzerinde ıslak imza ve de mühür olmalıdır. Aksi takdirde yapılan Çin öğrenci vizesi içi yaptığınız başvuru sağlık raporunun kabul edilmemesinden dolayı kabul edilmeyecektir. Bu ve benzeri sıkıntıların yaşanmaması için konsolosluğun resmî web sitesinde yer alan bilgileri takip etmelisiniz.

 

MASTERMASTER

MASTER