EKONOMİ

Çin Türkiye’de gayrimenkul pazarına konut geliştirici olarak girmeyi hedefliyor

1 yılda gayrimenkulde alım satımlarıyla dikkat çeken Çin, Türkiye’de gayrimenkul pazarına konut geliştirici olarak girmeyi hedefliyor.

Çin Türkiye’de gayrimenkul pazarına konut geliştirici olarak girmeyi hedefliyor

Yabancıya konut yatırımlarında salgın döneminden sonra, Türkiye’den alım yapan ve dikkat çeken ülkelerin başında Çin geliyor.

Emlak Doktoru programında Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, Dünya Gazetesi Köşe Yazarı Kerim Ülker ve Super Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Gökçiler gayrimenkul sektörüne dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Çinlilerin son dönemde Türkiye’yi markaja aldığını belirten Gökçiler, “Son 1-2 yıldır Çin’den alımlar dikkat çekiyor.

Bu sürede pazarı öğrendiler ve şimdi de hakimiyet kurabilmek için arazi satın alımlarına başlıyorlar.”

Özellikle son 9 ayda 2 tip satın alma ve satış yöntemlerinin dikkat çektiğini, “ Birinci olarak alım satım yapmaya başladıklarını gözlemledik. Şimdi ise satın alım ve konut geliştirmeye başlayacaklar.”

Çin Türkiye’de gayrimenkul pazarına konut geliştirici olarak girmeyi hedefliyor

İstanbul ve Kıbrıs Çinlilerin markajında

Çinlilerin büyük satın alımlar yaptıklarına dikkat çeken, “Sayın Cumhurbaşkanımızın iki yeni şehir kuracağız açıklamasından sonra, Çinliler ülkemizde kurdukları şirketlerle satın almalara başladılar.

Proje geliştirip markalı konut sektöründe ciddi bir oyuncu olmaya hazırlanıyorlar.”

Kıbrıs’ta yoğun satın alımlar olduğunu, “Türkiye doğunun en batısında ve çok avantajları var. Çin’e çok dikkatli bakmak gerekiyor.”

Markalı konut arzında ciddi azalma var

17 günlük kapanma döneminde yabancıya konut satışında hız kazandıklarını belirten Gökçiler, “Biz salgın sürecinin hemen bitmeyeceğini öngörüp, en başından itibaren online sistemlerimizi geliştirmiştik.

Bu sebeple yaptığımız satışların yüzde 50’sine yakınını online olarak gerçekleştirdik. 17 günlük tam kapanma döneminde satışlarımızı etkilemedi.”

Online da deterjan alır gibi ev satıldığını, “Kurduğumuz sistemlerle, e-konut satışında diğer ülkelerin çok önündeyiz. Dünyanın en çok kazandıran konutları ülkemizde, bu sebeple yabancılar ülkemizden vazgeçmiyorlar.”

“İki tip alım var biri yatırım biri oturum. Türk vatandaşlığı almak da ülkeler için bir yatırım oluyor. Güvenli liman olarak görülen bir ülkeyiz. Markalı konutta da ülke olarak iyi bir noktadayız arzda ciddi bir azalma var. Bu sebeple fiyatlar artmaya devam edecek.”