DÜNYA

Çin'de tüketim temmuz ayında da toparlanmaya devam ediyor

Çin Ticaret Bakanlığı, ülkede tüketim temposunun birçok sektörde anlamlı bir şekilde yükselmekte olduğunu duyurdu.

Çin'de tüketim temmuz ayında da toparlanmaya devam ediyor

 

Çin Ticaret Bakanlığı, ülkede tüketim temposunun birçok sektörde anlamlı bir şekilde yükselmekte olduğunu duyurdu. Bakanlık tarafından açıklanan, Temmuz ayına ait tüketim piyasalarındaki son gelişmeler şu şekilde:
 
- Çin'in tüketim mallarının perakende satışı, Temmuz ayında toplam 3 trilyon 500 milyar yuana (yaklaşık 540 milyar dolara) ulaşarak geçen yılın temmuzuna kıyasla yüzde 8,5, 2019 yılının temmuzuna kıyasla da yüzde 7,2 oranında arttı.
 
- Öncelikli ihtiyaç mallarının tüketimi ise genele göre daha hızlı bir büyüme kaydetti.
 
-İnşaat malzemelerinin ve mobilyaların satışında iki haneli kazançlar saptandı. 
 
- Orta düzey ve lüks tüketim ürünleri arası mallara talep diğer ürünlere kıyasla artış sağladı. Güney Çin'in ada eyaleti Hainan'da gerçekleşen dışarıya gümrüksüz satışlar, Temmuzda bir yıl öncesinin aynı ayına kıyasla yüzde 44 oranında arttı. Öte yandan, Beijing ve Shanghai'de bulunan büyük mağazalardaki ve alışveriş yerlerindeki satışlar yüzde 20’nin üzerinde yükseldi. 
 
- Hizmet sektöründe de sürekli bir canlanmaya tanık olundu. Temmuz ayında yeme-içme sektöründe elde edilen kar 375,1 milyar yuana yükselerek; geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 14,3 oranında bir gelişme sağladı.  
 
- Ayrıca yeni türden tüketim biçimleri Temmuzda hızlı bir büyüme kaydetti. Ekspres teslimat sektörünün cirosu 58,33 milyar parça ile önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 42,9 arttı. Erişilen bu oranla 2018 yılının tamamında yakalanan performansa şimdiden erişilmiş oldu.
 
Yine Temmuz ayında 271 bin yeni enerjili araç satışı gerçekleşerek; bir yıl öncesine kıyasla 1,6  katı satış meydana geldi; böylece temiz enerjili araçlar, ayrıca tüm otomobil satışlarının yüzde 24,5 kadarını oluşturdu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı