TEKNOLOJİ

Çin’in ilk Mars keşif misyonu ile 6 ilke imza atıldı

Çin Ulusal Uzay İdaresi Sözcüsü Xu Hongliang, Beijing’de gerçekleşen basın toplantısında Çin’in ilk Mars keşif misyonunun gidişatı hakkında bilgi verdi.

Çin’in ilk Mars keşif misyonu ile 6 ilke imza atıldı

Xu Hongliang Tianwen-1 uzay aracının Mars’taki keşif misyonunu başarıyla yerine getirmesinin Çin’in uzay çalışmaları tarihinde büyük bir atılım olduğuna dikkat çekti. Xu Hongliang, Tianwen-1’in 6 ilke imza attığını bildirdi.

Xu, söz konusunun çalışmanın ilklerini şöyle sıraladı: Birincisi, yerküre-Mars transfer yörüngesine ilk defa uzay aracı fırlatıldı.

İkincisi gezegenler arası uçuş gerçekleştirildi. Üçüncüsü bir uzay aracı yerküre dışındaki bir gezegene yumuşak iniş yaptı. Dördüncüsü yerküre dışı gezegenlerin yüzeyinde keşif ve gözlemleme görevi gerçekleştiriliyor.

Beşincisi, yerküreye 400 milyon kilometre uzaklıktaki bir uzay aracı ile ilk defa iletişim kuruldu. Sonuncu olarak misyon sayesinde Mars’a dair bilimsel veriler ilk elden elde edilecek.

Sözcü Xu Hongliang, bu ilklerin Çin’in uzay alanındaki zekâsını gösterdiği gibi, gezegen keşfinde de Çin’in dünyanın ilk sıralarına yükselmesini simgelediğini anlattı.

Xu Hongliang, “Dünya uzay tarihinde Tianwen-1, Mars’ta ilk defa Çin’in izlerini bırakmakla kalmadı, aynı zamanda tek bir misyon esnasında Mars’ın etrafını dolaşma, yumuşak iniş yapma ve yüzey keşfi olmak üzere üç ana hedef başarıyla gerçekleştirildi.

Bu, ülkemin gezegen keşfi alanında dünyanın ileri saflarına geçişine işaret ediyor.”