TEKNOLOJİ

Çin’in uydu ve navigasyon sektörü 403 milyar büyüklüğe ulaştı

Çin Uydu Navigasyon Derneği tarafından bir süre önce yayımlanan Beyaz Kitap, 2020 yılında Çin’in uydu navigasyon ve konumlandırma hizmetleri sektöründeki toplam üretimin önceki yıla göre yüzde 16,9 artarak, 403 milyar 300 milyon yuana ulaştığını ortaya koydu.

Çin’in uydu ve navigasyon sektörü 403 milyar büyüklüğe ulaştı

Çin’in, merkezinde Beidou’nun olduğu navigasyon ve konumlandırma hizmetleri alanındaki teknolojik inovasyon dinamizmini koruduğu kaydedildi.

Çin menşeli çip ve modüllerin geliştirilmesinde devamlı ilerleme kaydediliyor. Beidou Navigasyon Sistemi, artık Çinlilerin günlük yaşamıyla ve imalat faaliyetleriyle kaynaşmış durumda.

Beidou, aynı zamanda Kovid-19’ ile mücadele ve 2020 yılında Qomolangma Zirvesi’nin yüksekliğinin ölçümü, afet izleme ve erken uyarı gibi çalışmalarda kritik roller üstlendi.

İlgili hizmetlerin giderek gelişmesiyle birlikte söz konusu sistem ulaşım, elektrik, demir yolu, petrokimya, iletişim ve askerî sanayi gibi bir çok sayıda alanda kullanılmaya başlandı.

Gelecekte yüksek kesinlikli zaman ve konumlandırma hizmetleri, mevcut konumlandırma hizmetlerinin yerini alacak ve sektörün gelişiminin ana istikametine dönüşecek.

Entegre zaman ve konumlandırma hizmetlerinin toplam üretim değeri 2025 yılına kadar 800 milyar ila 1 trilyon yuana ulaşması bekleniyor.