GÜNCEL

Çocuklarla Evde Yapılabilecek Etkinlikler

Çocuklarla Evde Yapılabilecek En Güzel Etkinlikleri Hemen Öğrenin!

Çocuklarla Evde Yapılabilecek Etkinlikler

Çocuklar anne ve babalarının yaptıkları şeylere karşı her zaman meraklıdırlar. Özellikle annelerinin mutfakta yaptığını gördükleri şeyleri kendi oyuncakları ile taklit ederler. Çocuklarla evde yapılabilecek etkinlikler ile kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Bırakın üstünüz başınız kirlensin, ortalık biraz karışsın. Çocuğunuzun mutfakta rahat çalışabilmesi için bir tabure çekin ve işe koyulun. Böylece çocuklarınızla eğlenceli vakit geçirirken aynı zamanda onların kaba ve ince motor becerilerini desteklemiş olursunuz.

Güne Birlikte Başlayın

Kahvaltı hem çocuklar hem de yetişkinler için günün en önemli öğünüdür. Günümüzde ise birçok çocuk sabah öğününü atlamaktadır. Anne ve babaların çocuklarına kahvaltıyı sevdirmeleri için mutfakta yapılabilecek eğlenceli aktiviteler arasında kahvaltıyı beraber hazırlamak yer almaktadır.

Kahvaltı için ne yapılacağına birlikte karar vererek işe koyulabilirsiniz. Ocak dışındaki işlemlerde çocuğunuzdan yardım alabilirsiniz. Omlet yapacaksanız yumurtaları çırpmasına yardımcı olabilirsiniz. Kahvaltı hazırlama sürecinde size yardımcı olmaları, iştahlarının açılıp sağlıklı bir şekilde yemeklerini yemelerini sağlayacaktır.

Birlikte Pizza Yapın

Pizza, çocuklar için en eğlenceli yiyeceklerden bir tanesidir. Üzerine ekleyeceğiniz malzemeler ile desenler yapabilir, resim çizebilir ya da pizzanızın üstüne çeşitli sebzelerle emojiler ekleyebilirsiniz. Elbette pizza hamuru yapım aşaması da çocuklar için ayrı bir eğlence unsurudur.

Çocuklarla mutfakta yapılabilecek tarifler arasında pizza, eğlenceli görünüşü ve lezzeti ile ilk sırada gelmektedir. İstediğiniz malzemeleri seçerek birbirinden leziz ve sanatsal pizzalar yapabilirsiniz. Mısır, sucuk, biber, domates, zeytin, sosis, kaşar, mantar ile harikalar yaratmak elinizde.

Kek Yaparken Çocuğunuzdan Yardım Alın

Kek yapmak çocuklar için eğlenceli bir oyuna benzemektedir. Üstelik sonucunda leziz bir ödül olan oyun! Çocuklar özellikle kek hamuru yaparken çok fazla eğlenmektedirler. Ancak kekinizi yaparken çocuğunuzun önerilerine kulak vermeniz ortak yaptığınız işte kendisini başarılı görmesini sağlayacak, fikirlerinin önemsendiğini görerek kendine olan güveni artacaktır. Malzemeleri ayarladıktan sonra karıştırma işini minik ellere bırakabilirsiniz. Etraflarındaki malzemeleri tanımasına izin verin. Etraf biraz batabilir ancak aldığınız keyif ve ödülüne doyum olmayacaktır.

Çocuğunuzla Kurabiye Yapın

Kurabiyeler, çocukların hayal dünyalarını mutfakta ortaya çıkarmaları için en ideal aktivitelerden birisidir. Kurabiye hamurunu hazırlama işleminde minik ellerden yardım alabilirsiniz. Daha sonra kurabiye hamuru ile çocuklarınızın yaratıcılıklarını ortaya koymalarını keyifle izleyebilirsiniz.
Ona Hamburger Yapmayı Öğretin

Hamburger, çocukların yemeyi en çok sevdikleri yiyeceklerden birisidir. Evde hazırlayacağınız doğal ve katkı maddesi olmayan hamburgerler ile çocuklarınızın keyifle ve doyasıya hamburger yemesini sağlayabilirsiniz.

Evde hamburger yapımı oldukça kolaydır. İlk olarak kendi köftelerinizi kendiniz yapabilirsiniz. Hamburger ekmeğini hazır olarak alabileceğiniz gibi evde kendi ekmeklerinizi de yapabilirsiniz. Hamburgerinizin içerisine ev yapımı turşu ekleyebilirsiniz. Malzemelerini hazırladığınız hamburgerleri çocuklarınız ile birlikte birleştirerek keyifle yiyebilirsiniz.

Mutfaktan Sıkılırsa Zeka Oyunu Oynayın

Çocuğunuzun mutfakta bir şeyler yapmaktan sıkılabileceğini unutmayın. Bu tür durumlarda çeşitli fiziksel egzersizler ya da dijital oyunlar ile can sıkıntısını giderebilirsiniz. 4-13 yaş arası çocuklarda zihinsel becerilerin gelişimini destekleyen ve sunduğu gelişim raporları ile birçok ailenin gönül rahatlığı ile kullandığı MentalUP, bu iş için biçilmiş kaftan.

Çocuk Zeka Oyunu MentalUP’ı hemen deneyin.

Yaş Pasta İle Eğlenceli Bir Maceraya Atılın

Yaş pasta yapmak çocukların hayal dünyalarını mutfak tezgahında canlandırmalarını sağlayan eğlenceli aktivitelerden birisidir. Pastanın kek ve muhallebisini yaparken çocuğunuzdan yardım alabilirsiniz. Daha sonra üstünü dilediğiniz meyve ve pasta süsleri ile renklendirerek mükemmel bir sonuç ortaya çıkartacaksınız. Pastayı süsleme işlemini çocuğunuza bırakarak, hayal dünyasında düşlediği pastayı hazırlamasına izin verebilirsiniz.

Balkonda Ya da Bahçede Piknik

Balkonunuz ya da bahçeniz varsa bunu çocuklarınız ile eğlenceli bir piknik yaparak değerlendirebilirsiniz. Günün güzel bir saatinde mutfağınızda çocuğunuzla birlikte hazırladığınız atıştırmalıklarla harika bir piknik yapabilirsiniz. Bu şekilde çocukların temiz havadan ve güneşten yararlanmalarını sağlayarak evde çocuklar ile eğlenceli etkinlikler yapmış olursunuz.

 

Mutfağı Yeniden Dekore Etmek

Mutfak içerisinde bulunan çeşit çeşit malzemeler, çocuklar için adeta bir oyun alanıdır. Onlara zarar verebilecek keskin ve sivri malzemeleri ortadan kaldırarak mutfağın görünüşünü değiştirebilirsiniz. Böylece çocuğunuz ile evde kaliteli zaman geçirirken aynı zamanda onların enerjilerini boşaltabileceği bir alan oluşturmuş olursunuz.