GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni normalleşme takvimini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı ardından yeni normalleşme takvimini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni normalleşme takvimini açıkladı

"Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam saat 22.00 ile sabah 05:00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir.

Bu sınırlama hafta sonu ise cumartesi 22 ile pazartesi sabahı 5 arasında yani pazar günü tamamını kapsayacak şekilde uygulanacaktır.

Temmuz ayında bu yasaklama süreleri ve günleri vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre tekrardan belirlenecektir.

Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme içme yerleri sabah saat 7 ile akşam 21 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapılabilecek saat 24'e kadar paket servisini sürdürebilecektir.

Bu mekanlarda sokağa çıkma yasağı olan pazar günü sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edecektir. Bir buçuk aydır faaliyetlerini ara vermiş olan kahvehane cafe çay bahçesi olursa spor salonu lunapark gibi işletmeler belirlenen kurallar çerçevesinde pazar hariç sabah saat 7 ile akşam 21 saatleri arasında yarından itibaren çalışabilecektir.

Pazar günü haricinde belirlenen saatlerde ve belirlenen şartlarda faaliyetlerini yürütebilmeleri ile alakalı uygulama sürecektir.

Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran tarihinden itibaren başlayabilecektir

Üniversiteler 2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibariyle başlayacak şekilde yapılacaktır. Spor kulüpleri genel kurullarını haziran ayı ilk gününden itibaren diğer kuruluşlar da haziranın ikinci yarısından itibaren gerçekleştirilebilecektir.

Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir. Detayları İçişleri Bakanlığımız yayınlanacak genelgede yer alan bu yeni kademeli normalleşme adımlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum."