POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yerli aşıyla ilgili flaş açıklamada bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli Kovid-19 aşısının Faz-3 çalışması kapsamında Ankara Şehir Hastanesi'nde gönüllülerle yapılan aşılama programına çevrim içi katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yerli aşıyla ilgili flaş açıklamada bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları ise şöyle:

"Erciyes Üniversitemiz ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından geliştirilen bu aşı halihazırda ülkemizde en ileri düzeye ulaşmış olan çalıştığımız yerli aşımızın bu seviyeye gelmesinde emeği geçen bilim adamlarımıza ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.

Çalışmalarını yapan bilim adamlarımızın çalışmaları da en kısa zamanda neticelenmesi diliyorum.

Türkiye artık bu hususta yeni bir dönemin kapılarını aralamaktadır.

Dünyada bilinen en etkili ve yaygın araç aşılardır. Türkiye Çin ve Almanya başta olmak üzere somut verilere ulaşan tüm aşıların tedarikçisi ve uygulayıcısı olarak ileri bir düzeydedir.

İnşallah birkaç hafta içinde ülkemizdeki 18 yaş üzeri nüfusun tamamını aşılama kapsamına almış olacağız.

Salgınla mücadelede ve aşılamada mesafe kat ettikçe yasaklamaları birer birer kaldırıyor ya da azaltıyoruz. Haziran ayı başı ile birlikte çok alanda milletimize rahat nefes aldıracak açılımlarla başlamıştır.

Dün de Kabine toplantımızdan sonra temmuz ayı ile birlikte sokağa çıkma yasağını başta olmak üzere bir çok konuya dair mücadelemizi ve müjdelerimizi milletimizden paylaştık.

Dışarıdan temin ettiğimiz aşılar önemli olmakla birlikte asıl olan kendi aşımızı üretmektir.

Salgının daha ne kadar süreceği daha ne kadar mutasyon geçireceği belirsizdir. Ülkemizi salgın cenderesinden bir an önce kurtarmak milletimizin sağlığını ve refahını güvence altına almak için kendi aşımıza sahip olmamız kritik öneme sahiptir.

3 Faz'la geçilen bu çalışmayla artık kendi aşımıza sahibi olma konusunda son dönem dönemece girmiş buluyoruz.

İsimle ilgili benim şahsen gönlümden geçen şu olabilir; ülkemizin tamamında uygulanmakta kolaylık açısından ismi TÜRKOVAC olması uygundur."