Haber Nokta Güncel Haberler
HV
31 MART Cuma 12:30

Davutoğlu: ″Eğer ahlak çürümüşse, vicdan kalmamışsa bütün ekonomik tedbirler iflas eder″

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-01-2023 16:36   Güncelleme : 31-01-2023 16:36
Davutoğlu: ″Eğer ahlak çürümüşse, vicdan kalmamışsa bütün ekonomik tedbirler iflas eder″

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

MHP lideri Bahçeli’nin, Altılı Masa’nın dün kamuoyuna sunduğu ‘Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ne ilişkin söylediği “Bu metin hangi büyükelçilikte hazırlandı” çıkışına yanıt olarak “Buradan meydan okuyorum” diyen Davutoğlu, “Eğer Bahçeli’nin ismindeki Devlet ismine saygısı varsa, eğer biraz devlet ahlakına, siyaset ahlakına sahipse çıkar ve açıklar. Der ki; ‘Şu şahıs, şu büyükelçilikte bu metni şu büyükelçiyle açıkladı. O zaman Altılı Masa’ya darbe vurabilir ve biz o zaman gereğini yaparız” ifadelerini kullandı.

Ankara’da geçtiğimiz ay Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesiyle sonuçlanan cinayetle ilgili yaptığı açıklamalar ve sosyal medya paylaşımlarıyla hadiseyi sürekli olarak gündemde tutan Davutoğlu, “Bugün Ankara’ya eşkıya inmiştir” dedi.

“Eşkıyalar şehirde iş birliği yaptıkları bir çevre varsa şehre inerler” diyen Gelecek Partisi lideri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sık sık dile getirdiği “Dicle kenarında bir kuzu kaybolsa hesabı Ömer’den sorulur” vecizini hatırlatarak “Ankara’nın ortasında bir akademisyen şehit edildi. Hesabını kimden soracağız biz. Kimden soracak o acılı anne, o iki yetim kız. Hesabını senden soracak Sayın Erdoğan, İçişleri Bakanı’ndan, Bahçeli’den soracak” diye konuştu.

Altılı Masa’da bu konunun detaylı bir şekilde ele alındığını belirten Davutoğlu, “15 Mayıs’ta bu dosya tekrar açılacak” dedi.

Bütün hayatını, siyasi ve akademik kariyerini Türkiye’de bir ahlaki devrimi ve zihniyet dönüşümünü gerçekleştirmek için ortaya koyduğunu söyleyen Davutoğlu, “Geriye bırakacağımız en büyük miras bu olacak” diyerek, şöyle devam etti:

“Eğer ahlak çürümüşse, eğer insanlarda vicdan kalmamışsa alacağınız bütün ekonomik tedbirler iflas eder. Alacağınız bütün yargı kararları, reformları iflas eder. ‘Bu adam bizden bu yolsuzluk yaparsa gözümü kapatırım. Başkası yolsuzluk yaparsa hesabını sorarım’ diyen bir zihniyet iktidara gelirse bütün yaptıklarınızı berhava eder. Muhafazakar kesimden önemli isimlerle görüşüyoruz, uyarıyoruz. Yapmayın, etmeyin diyoruz. Bakın bu iktidarın yanlışları yüzünden manevi değerler sarsılıyor. Gençlerin dine güveni sarsılıyor. Birinin cevabı şu: eskiden de yolsuzluk vardı. Osmanlı’da da vardı. Bu bir cevap olamaz. Bir zihniyet devrimi şart bu toplumda.”

Altılı Masa’nın dün kamuoyuna sunduğu Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nde, yolsuzlukla mücadele ve israfa karşı alınacak tedbirlere ilişkin geniş yer ayrıldığını dile getiren Davutoğlu, “Bir havuz düşünün, yukarıdan su veriyorsunuz ama altta o kadar çok delik var ki; o su akıyor, gidiyor. Sekiz on müteahhide, birtakım siyasilerin yakınlarına büyük delikler var. Oradan akıyor gidiyor. Havuz bir türlü dolmuyor. Siyasetçilerle iş tutan çevrelere, mafyatik yapılara, narkotik suçlar işleyen yapılara akıyor. Milletin vergisinin nereye gittiği belli değil” diye konuştu.

Başbakanlığı döneminde PKK ve FETÖ’ye karşı sert bir mücadele verdiğini anımsatan Davutoğlu, yeni dönemde de bütün terör örgütlerine karşı etkin bir mücadele yürütüleceğinin altını çizerek PKK terörüne karşı gereken kamu düzeninin kurulacağını ancak bu yapılırken hiçbir Kürt vatandaşın tahkir edilmeyeceğini ifade etti.

FETÖ ile mücadele noktasında da hiç kimsenin KHK’lar ile mağdur edilmeyeceğini söyleyen Davutoğlu, “Parası olan FETÖ borasında kendini kurtarıp parası olmayan fakir fukara çocuklarının cezalandırılacağı bir hukuk düzeni olmayacak” dedi.

Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin

YORUMLAR
1xbet