Haber Nokta Güncel Haberler
HV
03 ARALIK Cumartesi 04:30

Dr. Şen: ″Hekimler tüccar değildir″

Türk Tabipleri Birliği (TTB), hekimlik faaliyeti için şirket kurmuş hekimlerden ek olarak munzam aidat alınmaması için dava açtı. Dava ile ilgili olarak değerlendirme yapan Genel Sağlık İş Sendikası Mersin İl Başkanı Dr. Gürbüz Şen, TBB’nin açmış olduğu davada sonuna kadar haklı olduğunu belirterek, “Hekimler tüccar değildir” dedi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-11-2022 15:27   Güncelleme : 18-11-2022 15:27
Dr. Şen: ″Hekimler tüccar değildir″

MERSİN - 18.11.2022 - HİBYA - Türk Tabipleri Birliği (TTB), hekimlik faaliyeti için şirket kurmuş hekimlerden ek olarak munzam aidat alınmaması için dava açtı. Dava ile ilgili olarak değerlendirme yapan Genel Sağlık İş Sendikası Mersin İl Başkanı Dr. Gürbüz Şen, TBB’nin açmış olduğu davada sonuna kadar haklı olduğunu belirterek, “Hekimler tüccar değildir” dedi.

Dr. Gürbüz Şen, TBB açmış olduğu davanın haklı yönlerine değinerek, “Sağlık çalışanlarının vermiş olduğu hizmetin, kamu hizmeti olduğunu düşünüyoruz bu özel de olsa fark etmez. Muayeneler, tıp merkezleri hastaneler, güzellik merkezleri gibi yerlerde verilen sağlık hizmetinin bir ticari kapsamda değerlendirilip değerlendirilmemesi ile ilgili bir olaydır. Yani burada çalışan hekimler tüccar mıdır değil mi? Konu bunun ile ilgili, aslında bu konu bir müddet sonra aile hekimlerine de gelecek. Aile hekimleri de 5258 Sayılı Kanun ile bir nevi adi ortaklıktır. Sonuçta devletten parasını alıp özel bir işletme, hizmet veren yarı özel, yarı kamu statüsünde bir birimdir” açıklamalarına yer verdi.

Şen, TOBB’un (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) hekimleri tüccar olarak gördüğüne ve bu sebeple ek ücret istediğini belirterek, “TOBB diyor ki siz tüccarsınız dolayısı ile beyannamenizde verdiğiniz kazançtan bize de belli bir kar oranında buda binde 5 oranına tekabül ediyor, bunu vermeniz gerekiyor diyor. Şimdi bunun ile ilgili aslında Danıştay’ın, hekimlerin yapmış olduğu faaliyetin bir ticari faaliyet olmadığı bu özel de olsa tacir yani tüccar kabul edilemeyeceğine dair bir kararları da var. Burada karar verilmesi gereken şu, hekimlik faaliyetini yapmak üzere bir araya gelmiş doktorların kurmuş olduğu şirketler ticarethane hekimler de tacir olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceğidir. Karar verilmesi gereken budur. Burada verilen sağlık hizmetinin aslında kamuda verilemeyen sağlık hizmetinin bir şekilde özel işletmelerden alınmasıdır” ifadelerini kullandı.


Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin

YORUMLAR
1xbet
1xbet