TEKNOLOJİ

E-ticaretin her kademesinde yeni personel ihtiyacı var

TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, e-ticaret sektöründe ciddi istihdam açığı olduğunu, “E-ticaretin her kademesinde yeni personel ihtiyacı var ve bu ihtiyaç her geçen ay giderek artıyor.”

E-ticaretin her kademesinde yeni personel ihtiyacı var

Bilişim Sanayiciler Derneği’nin (TÜBİSAD) son raporlarına göre, salgının etkisiyle 2020 yılında internetten satış yapan işletme sayısının bir önceki yıla göre 4 katına çıktığını TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, “E-ticarete katılan işletme sayısı 2015 yılından beri toplam yüzde 42 arttı.

E-ticaretin GSYH'ya oranı yüzde 4,5'e ulaşmasıyla Türkiye artık olgun pazarlar arasına girdi.

E-ticaret harcamaları yüzde 45 büyüdü. Dünyada internet kullanan her beş kişiden dördü e-ticareti deneyimlemiş bulunuyor.

Tübisad raporlarına göre, Türkiye’de e-ticaret yapan işletmelerin yüzde 22'si ek istihdama ihtiyaç duyduğunu belirtmiş. Fakat sektör sadece internet satışı yapan firmalardan ibaret değil.

E-ticaret ile bağlantılı birçok yan sektör var. Tüm sektör paydaşlarını hesaba katarsak, sektörde ek istihdam ihtiyacı duyan firma oranı yüzde 50’den fazladır.”

Sektörde istihdam açığı var

Sektörde e-ticaret uzmanı, e-ticaret yöneticisi, pazarlama uzmanı, grafiker, SEO uzmanı, lojistik uzmanı, sosyal medya temsilcisi, çağrı merkezi personeli, depo personeli, yazılımcı, proje yöneticisi ve analist gibi birçok kategoride istihdam açığı olduğunu, “Sektörde şu an en önemli sorun, uzman personel bulunamaması.

E-ticaret çok büyük bir sektör ve gittikçe büyüyor. Sektör özellikle gençlere bu alandaki istihdam boşluklarını doldurmak için çok fazla fırsat sunuyor.”

E-ticaret alanında kendini geliştirmek isteyen herkese Ticimax Akademi bünyesinde 5 yıldır ücretsiz e-ticaret eğitimleri verilmekte.

“Salgınla birlikte eğitimlerimizi webinar serisi ve uzmanlar tarafından yapılan canlı yayınlar ile online ortamda vermeye başladık.

Şimdiye kadar on binlerce kişiye ulaştık. E-ticaret, e-ihracat, pazaryerleri, SEO, sosyal medya satış ve pazarlama yöntemleri, Google Ads, Facebook reklamcılığı, Google Analytics, e-ticaret fotoğrafçılığı gibi onlarca başlıkta ücretsiz eğitim sunuyoruz. Özellikle bu sektörde kendisini geliştirmek isteyen gençleri eğitimlerimize bekliyoruz. Bu sektörün geleceği çok parlak.”