GÜNCEL

ECB: Rekor faiz artışı?

Avrupa Merkez Bankası, faiz artırımlarını hızlandırmayı planladığı için bu haftanın bir anlamda esas konusunu oluşturuyor.

ECB: Rekor faiz artışı?

Avrupa Merkez Bankası, faiz artırımlarını hızlandırmayı planladığı için bu haftanın bir anlamda esas konusunu oluşturuyor. Piyasa, 75 baz puanlık bir artışa yaklaşık yüzde 70 ihtimal veriyor. Bu, muhtemelen en olası sonuç olacak. Beklenti dahilinde bir hareket, ECB'nin başlangıcından bu yana en büyük faiz artışı olacak.

Avrupa Merkez Bankası'nın faiz oranı kararını çevreleyen tartışmaların tonu değişmiş görünüyor. ECB'nin Eylül ayında üç ana politika faizini de 75 baz puan artırması beklentisini oluşturan aşamada, Yönetim Konseyi'nin birçok önde gelen üyesinin büyük bir faiz oranı için bastırdığını gözlemledik. Bunun rasyonel temeli olarak enflasyon yine tahminleri aşıyor ve küresel para politikası zemini daha şahin bir hal almış durumda. Bu nedenle artan resesyon tehditlerini ve bunu olgunlaştıran başta enerji arz krizi olmak üzere faktörlere rağmen, önden yüklemeli 75 baz puanlık bir artışın en olası sonuç olduğu görülmektedir. Yönetim Kurulu'nun altı üyesi 75 baz puanlık bir artışı destekliyor gibi görünüyor ve daha fazlası, Ağustos'ta enflasyonu aşan beklentilere ikna olmuş olabilir.

Avrupa ve Çin'deki büyüme beklentileri son zamanlarda kasvetli görünüyor; bu, emtia fiyatlarını da düşürebilecek ve doları güçlendirebilecek, Fed'in dezenflasyon sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilecek bir şey. Ancak küresel şok aynı zamanda kısmen arz kaynaklı - Rusya'dan yükselen doğal gaz fiyatları nedeniyle Avrupa'da ve Covid-sıfır politikası nedeniyle Çin'de yenilenen karantinalar nedeniyle. Öte yandan, Avrupa'da daha yüksek enflasyon, ECB'nin oranları daha agresif bir şekilde yükseltmesine neden olabilir ve bu da sonunda doları zayıflatabilir. Ancak bunun süreklilik arz etmesini de beklemeyiz. Euro'daki sorun Fed ile faiz farklarından değil, Avrupa ekonomisinin yeni bir döneme girmesinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla ECB faiz oranlarını 75 baz puan artırsa bile Euro'da kalıcı bir toparlanma gelmeyebilir. Alman tahvilleri de dahil olmak üzere tahvil tarafında satışların devam etmesi çok muhtemel. Çünkü artık yeterince güvenli bir sığınak olarak görülmeyecek. İkinci bir nokta ise İtalyan-Alman spreadi. ECB'nin faiz artırımları, çok daha borçlu ve sorunlu bir ekonomi olduğu için İtalya'da faiz oranlarının daha sert yükselmesine neden olacak.

ECB'nin kısa vadeli enflasyon tahminlerini artırarak yüzde 9’un üzerine çıkarması muhtemel olurken, uzun vadeli tahminler ise yüzde 2’nin biraz üzerinde kalabilir. ECB'nin 8 Eylül'deki bir sonraki faiz oranı kararını çevreleyen tartışmalar kesinlikle bu büyüme-enflasyon dengesindeki görüşlere bağlı olacaktır. Finansal istikrar konusundaki endişeler bazı politika yapıcıları tereddütte bırakacak. Bu riskin bir kısmını azaltmak için, büyük bir artış muhtemelen önden yüklemeye vurgu ile birleştirilebilir-ne de olsa daha yüksek oranlar artık orta vadede daha yüksek oranlar anlamına gelmiyor.

Kaynak:Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

ismail ustaismail usta