GÜNDEM

Endüstriyel Klimalar ve Özellikleri

Endüstriyel klimalar pek çok fabrikada mutlaka bulundurulması gereken tamamlayıcı ürün olarak kullanılmaktadır.

Endüstriyel Klimalar ve Özellikleri

Endüstriyel klimalar pek çok fabrikada mutlaka bulundurulması gereken tamamlayıcı ürün olarak kullanılmaktadır. Demir-çelik fabrikaları, dökümhaneler, haddehaneler, çimento fabrikaları, kağıt fabrikaları, gemi-güverte vinçleri ve liman vinçleri gibi ortamlarda mutlaka endüstriyel klimalar kullanılır.

Özellikle ağır çalışma koşullarının bulunduğu ortamlarda yer alır, asıl görevi ise proses vinçlerinin kabinlerini, elektrik odalarını ve elektrik panolarını soğutmaktır. Üretim aşamalarında bazı noktalara dikkat edilirse uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde çalışabilirler. Konuyla alakalı daha detaylı bilgiye GL Makina sitesinden ulaşabilirsiniz.

Genel Özellikleri Nelerdir?

Endüstriyel klimalar üretilirken bazı noktalara çok dikkat edilmelidir. Bunlar;

  • Çalışma ortamındaki yüksek vibrasyona
  • Yüksek sıcaklığa
  • Yüksek radyasyona
  • Aşırı tozlu hava ortamına
  • Korozif maddelere karşı korunaklı olmalıdır.

Endüstriyel klimalar eğer bu şartlara uygun üretilirse daha verimli bir çalışma sunabilir. Üretilirken dayanıklı malzeme kullanılırsa hiç sorun çıkarmaz. Soğutma ünitesi olarak geçen endüstriyel klimalar +60 ila +90 derece arasında çalışabilecek 3 ana grupta üretilmektedir. Bunlar;

  1. Kompakt
  2. Split
  3. Paket

Bu 3 modelde işletme şartları hangisine daha uygunsa ona göre seçilir. İşletmeye uygun soğutma üniteleri seçmek çalışma standartları için gereklidir. İşletmeye gönderilmeden önce son kez kalite kontrolden geçer ve kullanıma hazır olup olmadığına bakılır. Endüstriyel klimaları kendi içinde vinç ve pano klimaları olmak üzere ikiye ayrılır. Her ikisinin de tasarımları farklıdır, kullanım alanlarına göre özellikleri de değişmektedir. GL Makina sitesinden vinç kabinleri ve vinç tamponları da alabilirsiniz.