GÜNDEM

Endüstriyel Sebze Makineleri Çeşitleri Nelerdir?

Endüstriyel Sebze Makineleri Çeşitleri Nelerdir?

 

 

Endüstriyel Mutfaklarda kullanılan ekipmanlar bazı kriterlere göre çeşitlenir. Bunlar; kullanım alanları, kapasiteleri ve kaliteleri olarak sıralanabilir. Mutfağın ana bölümlerinde yer alan hazırlık bölümündeki sebze hazırlık ekipmanları da bu şekilde farklılıklar gösterir. https://www.cafemutfak.com/ online mutfak merkezi endüstriyel meyve sebze yıkama, doğrama gibi makine çeşitleri ile tüm ihtiyaçlara yönelik hizmet verir.

Sebze makinesi çeşitleri içinde; Empero, Sammic ve Robot Coupe modelleri ilk sıralarda olarak göze çarpıyor. Hazırlık makineleri içinde önemli bir yere sahip olan bu ürünler, kaliteli yapıları ile dikkat çekiyor. Robot Coupe sebze doğrama makinesi modelleri sahip olduğu oldukça fazla disk çeşidi ile son derece avantajlı ürünlerdir. CL 50 modelinin özellikleri bu konuda size yardımcı olacaktır

  • Makine 2 ve 5 mm genişliğinde dilimleyiciye sahiptir.
  • Makine 2 ve 5 mm genişliğinde rendeleyiciye sahiptir.
  • Farklı ebatlarda kübik kesme ve doğrama bıçakları ile kullanımda konfor elde etmenizi sağlar.

Empero sebze parçalama makinesinin en önemli özelliği ise 300 kg sebze doğrama kapasitesine sahip olmasıdır. Özellikle oteller, fabrika yemekhaneleri ve en büyük restoranlar bu ürün sayesinde rahatlıkla ihtiyaçlarını karşılayabilir. Set üstü sebze doğrama makinesi gibi pratik kullanıma sahip olan ürünler ise özellikle küçük işletmelerin her zaman en iyi yardımcısıdır. Sebze doğrama makinesi modelleri kadar önemli bir yere sahip olan endüstriyel meyve sebze yıkama makinesi, domates doğrama robotu ile hazırlık süreci daha pratik bir hale gelir. Cafe Mutfak birbirinden farklı ürünleri ile mutfaktaki tüm ihtiyaçlarınıza yardımcı oluyor.

Endüstriyel Sebze Makinesi Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Endüstriyel mutfak ürünleri seçiminde bazı soruları yanıtladıktan sonra slayzer seçimleri yapılmalıdır.

  • Kaç kişilik yemek hazırlığı yapılıyor?
  • Bir makine bir anda ne kadar sebze doğrayabilir ya da parçalayabilir?
  • Slyzer disk seçenekleri nelerdir?
  • Bir endüstriyel sebze makinesi için ne kadar bütçe ayırmak gerekir?
  • Makinelerin bakım ve tamir masrafları bütçeyi aşar mı?

Öncelikle mutfakta hazırlayacağınız yiyeceklerin kaç kişiyi ağırlayacağı, saat ve yoğunluk durumu gibi kriterlere göre karar vermelisiniz. Yemek hazırlığında yoğun saat aralıkları belirlenmeli ve bu duruma göre hazırlanacak sebzelerin miktarlarının belirlenmesi gerekir. Bu sayede ne tür meyve ve sebzelerin doğranacağı ve parçalanacağı belirlenmiş olur.

Kullanım yoğunluğuna ve doğrama kapasitesine uygun olacak modellerin içinden seçim yapılmalıdır. Robot Coupe CL 50 Ultra, en çok tercih edilen endüstriyel sebze makinesi modellerden biridir. Bunun sebebi ise saatlik 250 Kg sebze doğrama kapasitesine sahip olmasıdır. Bu model özellikle oteller, yemekhaneler ve yoğun restoranlar için uygundur.

Robot Coupe CL 60 modeli ise bir sebze hazırlık ünitesi olması sayesinde komple çözümler sunar. Bu model, büyük kapasiteli catering firmaları tarafından çok fazla tercih edilir. Ayrıca otel ve askeri birlikler gibi belirli saatlerde çok yoğun mutfak kullanımına sahip yerler bu ve benzeri modellere yönelir.

 

Empero Sebze parçalama makineleri de hazne kapasiteleri ile ön plana çıkıyor. Makinelerin hazneleri 15 litreden 50 litreye kadar değişir. Bu makineler içinden seçim yaparken de yine mutfağın yoğunluk durumuna göre seçim yapılmalıdır.

 

turanturan