EKONOMİ

Enflasyon endişeleri ile ekonomik toparlanma arasında sıkışan küresel piyasalar

Son dönemde enflasyon endişeleri ile arasında sıkışan küresel piyasalarda dün sınırlı pozitif bir hava yakalandı.

Enflasyon endişeleri ile ekonomik toparlanma arasında sıkışan küresel piyasalar

Bugün içeride açıklanacak olan enflasyon verileri önemli olacaktır. mayıs ayı beklentilerin ortalaması %1,39 ve yıllık %17,17 oldu (Gedik Yatırım aylık %1,50 yıllık 17,50). Amerika tarafında ADP özel sektör istihdam rakamı ön planda olacak.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  

Saat 10:00 Türkiye – TÜFE & ÜFE Önem: Yüksek

Saat 15:15 Amerika – ADP Özel Sektör İstihdamı Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

BIST 100 Endeksi dün 1.419 ile 1.435 puanları arasında dalgalanarak günü yataya yakın şekilde 1.431 puandan tamamladı.

Dün içeride kurlardaki hareketlerin yansımaları takip edildi. Yurtdışında sınırlı pozitif bir görünüm hakim oldu. Dün hafif artılarla kapanan Amerika endekslerinde, vadeliler bu sabah yataya yakın karışık bir görünüm sergiliyor.

Sınırlı yükselişlerden sonra Avrupa piyasalarında bugün de yataya yakın hafif alıcılı bir açılış beklentisi hakim. Asya tarafı ise bugün pozitif tarafta.

Dün yurtiçi piyasaların kapanış saatlerinde 8,60 Dolar/TL kuru, bu sabah saat 09:00 itibariyle bu seviyeye yakın seyrediyor. Endeks güne yataya yakın hafif alıcılı bir açılışla güne başlaması.

BIST-100 Strateji

Dün güne satıcılı başlayan endeks gün içinde 1.415 üzerinde tutunulması teknik açıdan pozitif oldu. BIST 100’de aşağıda 1.415 ilk desteğimiz olmaya devam ediyor.

Bu desteğin öneminin gün geçtikçe arttığını düşünüyoruz. Kısa vadede bu seviye üzerinde kalınması endeksin, burası ile yukarıda takip ettiğimiz dirençler arasındaki kanal hareketinin devamını sağlayacaktır.

Yukarı yönlü hareketlerde 1.430-1445 aralığı ilk güçlü direnç bölgesi olmaya devam ediyor. Bu bölgenin üzerinde 1.462 seviyesi kritik konumda olacak.