DÜNYA

Erdoğan Tatar Sürgünü ve Soykırımının 76. yıl dönümünü andı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırım Tatarlarının Vatan Kırım’dan Stalin rejimince koparıldığı 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının 76. yıl dönümünü andı.

Erdoğan Tatar Sürgünü ve Soykırımının 76. yıl dönümünü andı

Koronavirüs tedbirlerine ilişkin basın açıklamasında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününün 76. yıl dönümüne girildiğini hatırlatarak, “Sürgüne özellikle dikkat çekiyorum. Bu sürgünde şehit olan Kırım Tatarlarını rahmetle yad ediyor, Kırımlı kardeşlerimizin daima yanında bulunmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.


18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI
Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.