YAŞAM

Evcil Hayvanlar İçin Bakım Önerileri

Sahiplendiğiniz belki barınaktan belki sokaklarda ölmekten kurtardığınız o sevimli minik canlara en güzel şekilde bakmak hepimizin görevi.

Evcil Hayvanlar İçin Bakım Önerileri

En iyi şekilde bakıp en güzel şekilde yaşamalarını istiyoruz hepimiz. Verebileceğiniz en güzel yaşamı onlar için biraz sevgi ve biraz bakımla yapabilirsiniz.

Peki, evcil hayvanlarımıza nasıl bakım yapabiliriz?

  • Sağlık En Önemlisi: Bir evcil hayvan edindikten sonra tıpkı insanlarda olduğu gibi en önemlisi onlar içinde sağlıktır. Sahiplendiğiniz hayvanı üstünden çok süre geçmeden olabildiğince çabuk güvendiğiniz bir veterinere götürün. Veterinerinizle fikir alış verişi zaten yapacaksınızdır. Burada önemli olan bir hastalığı varsa önceden teşhisinin konulması ve en iyi şekilde tedavi edilmesidir. Evcil hayvanlarımız da aynı bizim gibi hastalanabilir onların da kontrolleri vardır. Kuduz, parazit vb. aşılarını yaptırmak isteyebilirsiniz.
  • Bakımına Önem Verin: Her türlü hayvan her türlü cins farklıdır. Hepsi birbirinden farklı karakterlere sahiptir. Benzer bir evcil hayvanı olan bir arkadaşınız varsa eğer ondan neleri sevdiklerini sevmediklerini öğrenebilirsiniz. Eve ilk geldiği andan beri yaşam kurallarınızda esnek davranmaya çalışın çünkü onların gelmesi yeni kurallar demektir.
  • Sağlıklı ve Doyurucu Besin: Bizim yediğimiz şeyler bizim için nasıl önemliyse onlar için de bir o kadar önemlidir. Ancak kendi yediğimiz yemeklerden, besinlerden onlara vermemiz pek uygun olmaz. Bizim yediğimiz besinler onlara dokunabilir. Ucuz besin her zaman iyi olmayabilir. En iyi besinler için onunla ilgilenen veterinerden bilgi almak lazımdır. Onlar için en iyi besin mamalar ve yemlerdir. Onların ihtiyacı olan değerler mamalarda ve yemlerde mevcuttur.
  • Temizlik Onlar İçin de Çok Önemlidir: Temizlik bizim için önemli olduğu kadar onlar için de önemlidir. Kum kaplarını, yattığı yaşadığı yerlerin temizliği, beden temizlikleri onlar için oldukça fazladır. Eğer gerekli temizlik yapılmazsa tuvalet eğitiminiz artık pek bir şey ifade etmeyebilir.
  • Onlar İçin En Önemli Bakım Sevginizdir: Her şeyden daha da önemlisi sizin ona sevginiz ve bunu gösterip gösterememenizdir. Eğer bunu onlara gösterebiliyorsanız onlar da zaten sizi anlayacaklardır. Verebileceğiniz en ufak sevginin onlar için çok büyük anlamlara geleceğini unutmayın.