Haber Nokta Güncel Haberler
HV
31 MART Cuma 13:32

Fx analizi

Birçok ilimizi etkileyen deprem felaketi ile yine zor bir güne başlıyoruz. Bölgede arama-kurtarma çalışmaları yoğun bir şekilde devam ederken, depremin en az kayıpla atlatılmasını diliyoruz.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-02-2023 10:48   Güncelleme : 07-02-2023 10:48
Fx analizi

 

USD/TRY: Birçok ilimizi etkileyen deprem felaketi ile yine zor bir güne başlıyoruz. Bölgede arama-kurtarma çalışmaları yoğun bir şekilde devam ederken, depremin en az kayıpla atlatılmasını diliyoruz. Fiyatlamalar tarafında, dün ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) 21 baz puan artarak 546 baz puana kadar çıkarken, Borsa İstanbul'da zayıf bir görüntü vardı. Birçok gelişmeye net bir tepki vermeyen Dolar/TL'de ise sınırlı hareketler devam etti. Bu sabah da sakin bir seyir izleyen kurda 18,80 - 18,85 arasında yatay hareketler sürebilir. Yurtdışı tarafta ise cuma günkü güçlü ABD verisinin yansımaları haftanın ilk işlem gününde de sürdü. Geçen hafta %3,33'leri gören ABD on yıllık tahvil faizi %3,65 seviyesine kadar yükselirken, Dolar değer kazanmaya devam etti. Bu sabah ise Dolar endeksinde (DXY) kısmi geri çekilme gözleniyor. Fed Başkanı Powell'ın bugün TSİ 20'de gerçekleştireceği konuşma, Banka'nın para politikasına ilişkin olası yeni sinyaller bakımından yakından takip edilecek.


EUR/USD: Cuma günü beklentilerin üzerinde açıklanan tarım dışı istihdam verisi ve ABD-Çin geriliminin yansımalarının sürmesiyle küresel piyasalarda risk iştahı negatif seyretti. Bu arada Atlanta Fed Başkanı Bostic, sürpriz şekilde güçlü gelen istihdam verisinin, faizlerin, yetkililerin öngördüğünden daha yüksek bir nihai seviyeye ulaşması ihtimalini güçlendirdiğini söyledi. Fiyatlamalar tarafında; geçen hafta %3,33'leri gören ABD on yıllık tahvil faizi %3,65 seviyesine kadar yükselirken, dolar değer kazanmaya devam etti. Parite ise %0,6 oranında düşerek 1,0726 seviyesinden günü tamamladı. Bu akşamki Powell'ın konuşması öncesinde ise paritelerde görece oynaklık düşük. Ek olarak, bugün ECB ve BoE yetkililerinin konuşmaları da takip edilecek. Şu aşamada paritede 1,0790 ve1,0840 seviyeleri sıralı dirençler olarak takip edilebilir. Aşağıda ise 1,0690 ve 1,0640 sıralı destekler.


XAU/USD: Cuma günkü güçlü ABD verisinin etkileri haftanın ilk işlem gününde de devam etti. Özellikle Dolar'da, yükselen tahvil faizleri ile birlikte yukarı yönlü hareket gözlendi. Dolar endeksi (DXY) %0,7 oranında primle günü tamamladı. Cuma günkü sert düşüşü kısmen de olsa telafi etmeye çalışan değerli madende ise tepkinin devamı gelmedi. Gün içerisinde 1.881 seviyesine kadar yükselen Ons Altın'da kapanış 1.868 seviyesinden gerçekleşti. Bu sabah ise kısmi tepki denemeleri devam ediyor. Teknik olarak 1.861 seviyesinin üzerinde kalındıkça tepki isteği sürebilir. Olası tepkinin bir miktar anlam kazanabilmesi için ise 1.885 seviyesinin kırılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu seviyenin üzerinde ilk etapta 1.900 hedef olabilir. Diğer yandan, satışların tekrar baskın gelmesi ve 1.861 desteğinin kırılması durumunda 1.846 hedefe girebilir. Bu akşam Fed Başkanı Powell'ın konuşması oynaklık yaratabilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin

YORUMLAR
1xbet