GÜNCEL

Fx piyasalar

Geçen hafta risk iştahındaki belirgin zayıflamanın ardından, piyasalar dün soluklandı.

Fx piyasalar

USD/TRY: Geçen hafta risk iştahındaki belirgin zayıflamanın ardından, piyasalar dün soluklandı. ABD borsaları yükselişle günü kapatırken, Dolar endeksi (DXY) %0,3 oranında düşüş kaydetti. Şu aşamada yarın açıklanacak Fed kararı öncesinde borsa endekslerinde kalıcı bir yükseliş gözlenmeyebilir ve piyasalar yavaş yavaş bekleme moduna geçebilir. DXY de dünkü geri çekilmenin ardından bu sabah tekrar toparlanıyor. Bugün piyasaları hareketlendirebilecek önemli bir gelişme de gözlenmiyor. Yurtiçinde ise perşembe günkü TCMB'nin faiz toplantısı bekleniyor. TCMB, geçen ayki toplantısında politika faizini, sabit tutulması beklentilerine karşın sürpriz bir şekilde 100 baz puan indirerek %13 seviyesine çekmişti. Bu toplantıda TCMB'nin faizi %13'te tutması bekleniyor. Ancak faiz indirimi de bekleyen ekonomistler var. Bu kapsamda, Fed toplantısı da düşünüldüğünde kurda yükseliş eğilimi sınırlı da olsa sürebilir. Teknik seviyelere bakıldığında; destek 18,23  seviyesindeyken, sıralı dirençler olarak 18,3350 ve 18,40  izlenebilir.


EUR/USD: ABD'de yarın açıklanacak faiz kararı öncesinde piyasa katılımcıları tarafından, faiz artırımına  75 baz puan kesin gözüyle bakılırken, 100 baz puanlık faiz artırımına yaklaşık %20 ihtimal veriliyor. Avrupa tarafında ise ECB yetkilileri, faizlerin kademeli artırılması ve para politikasının enflasyonu düşürmeye yardımcı olması gerektiği konuşulurken bugün ECB Başkanı'nın konuşması takip edilecektir. Merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına almak için aldıkları aksiyonlarda resesyona hazır olduklarına dair işaretler görüldüğü ortamda piyasa yarınki Fed öncesi bekleme moduna geçebilir. Paritede ise Avrupa'daki enerji krizi de düşünüldüğünde yükselişler sınırlı kalabilir. Direnç 1,0080 bölgesinde. Aşağıda ise 0,9965 desteği izlenebilir. Veri tarafında bugün ABD'den konut verileri takip edilecek.


XAU/USD: Dün borsalardaki tepki alımları risk iştahında soluklanma yaratırken, Dolar'daki düşüşle birlikte değerli madende de satış baskısı azaldı ve gün içerisinde 1.659,8 seviyesini gören Ons Altın günü 1.675,7 ile yatay bir görüntüyle kapattı. Bu sabah ise Dolar'da toparlanma gözlemlerken, değerli maden sakin. Yarınki Fed faiz kararı öncesinde de Ons Altın'da önemli bir hareketlilik beklemiyoruz. Teknik seviyelere bakıldığında, yukarıda 1.680 ve 1.698 sıralı dirençler olarak izlenebilir. Aşağıda ise 1.660 ve 1.648 sıralı desteler olarak takip edilebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

ismail ustaismail usta