TEKNOLOJİ

Google Boğaz'ın ismini değiştirdi

Yunanistan uzun süredir Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nde bu iki ifadenin yer aldığını belirterek bu adların kullanılmasını istiyordu. Fakat aynı Sözleşme'de "Ege" yerine "Adalar Denizi" denilmesini ise Atina da Google da görmezden geliyor.

Google Boğaz'ın ismini değiştirdi

Dünyanın en büyük arama motoru Google, Türkiye karşıtı skandal bir adıma imza attı. İstanbul ve Çanakkale Boğazı'nın isimlerini değiştiren Google, bu bölgeleri “Bosphorus” ve “Dardanelles” olarak tanımlamaya başladı.

İDDİANIN SAHİBİ YUNANİSTAN
Yunanistan, uzun süredir boğazların eski Yunanca isimlerini kullanarak bu bölgelerin geleneksel sahibi olduğu algısını yaratıyor. Dayanak olarak ise 1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nde bu iki ifadenin kullanılmış olmasını gösteriyor. Aynı Sözleşme'de “Ege” yerine “Adalar Denizi” denilmesini ise Atina da Google da görmezden geliyor.

Dardanelles ismi; Truva Kralı Dardanos’un adını taşıyan şehirden türetilmiş. Dardanelles'in oldukça kısa süren bir Yunan şehir devleti olduğu düşünülse de; ortada somut bir bulgu bulunmuyor. Ortaçağ’da bazı İtalyan deniz haritaları bu geçişten “Anadolu Boğazı” olarak bahsetmişler. Osmanlılar’a ait eserlerde ise genellikle “Akdeniz Boğazı” denilmiş. 1940'lardan sonra ise Batı kaynaklarında bile (The Oxford Advanced Atlas, London 1942, s. 51) Çanakkale Boğazı adının esas alındığı görülüyor.

Bosphorus ismi ise; Yunanca öküz ya da inek geçidi anlamına geliyor. Hikayesi Yunan mitolojisinde Zeus'un, İo adında bir kıza âşık olmasına dayanıyor. Yunanlar için Byzantion'un kuruluşunu temsil ediyor.

Hala daha “Megali İdea” rüyası gören Yunanistan; başta İstanbul olmak üzere Türk boğazları, Türk adaları ve Ege kıyılarının isimlerini değiştirerek dünyaya mesaj veriyor. Bu çabasında yeni ortağı ise teknoloji devi Google!