TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 23-05-2020 00:02   Güncelleme : 23-05-2020 00:02

İnternet Hizmetinin Kablodan Dolayı Kesilmesi

İnternet, dünya üzerindeki tüm bilgisayar ağlarının birbirleri ile bağlanması sonucu ortaya çıkmış olan, herhangi bir sınırlaması ve yöneticisi olmayan bir bilgi iletişim ağıdır.

İnternet Hizmetinin Kablodan Dolayı Kesilmesi

Günümüzde İnternet üzerinde yaklaşık olarak milyonlarca sunucu bulunmaktadır. Bu sunucular ile insanlar dünya ile tüm iletişimlerini sağlamakta. Bu kadar yoğun trafiğe rağmen kullanılmakta olan internet ne gibi problem sonucunda bağlantı kopması yaşarız.


Kablo Kırılması
Genel olarak hepimizin başına gelmiştir. Modeme bağlı olan kabloları bir yerden başka bir yere taşınması sırasında ya da ayak takılması gibi örnekler vererek bunu açıklayabiliriz. Buna benzer durumlarda modemi bağlı olan kabloların hassaslığından dolayı ani durumlarda kırılmalara yol açabilir ve bu durumda internet bağlantınız kopma noktası gelebilir ya da tamamen kopar.


Sıcaklıktan Dolayı Genleşen Kablo
Çok sıcak ve yoğun nem olan havalarda veya bölgelerde iklim koşullarına göre bakacak olursak sıcaklık arttıkça bina dışında kalan internet kutuları ve kablolar bu gibi havalarda genleşmeye uğruyor. Bunun sonucunda oluşan hasardan dolayı internet veya tv yayınlarında kesilmeler meydana gelebilmekte. Nemli havalarda ise kablo içeresine giren nem oranı kabloların oksitlenmesine sebep olmakta.


Yetersiz Sevideki Kablolar
Bu şu demek oluyor, ana ağdan yer altı veya üstüne döşenmiş olan internet kablolarının dağılımı sırasında yaydığı enerjiye göre kaldırabilme olasılığıdır. Sunduğunuz internet hizmet kalitesine göre döşenmiş olan kablolar yeterince verimli değil ve yeterli gelmiyorsa bir süre sonra kullanıcı sayısı attıkça bu dağıtıcı sıkıntıya sokacak derecede zor durumda bırakabilir.
Bu kadar büyük bir ağın paylaşımı ve dağılımı sırasında muhakkak sorunlar olacaktır. Ancak artan teknoloji sayesinde herhangi bir kırılma ve kopma gibi durumlarda kablo dışından bile olsa kırık olan yerin tespiti üretilen ve geliştirilen cihazlarla artık çok kolay. Basit gibi gelse de bu gibi olumsuzluklar maalesef internet ağınızın kopmasına neden olabiliyor.

Mümkün oldukça internet dağıtım kutularının bina içerisinde olmasına dikkat etmenizde fayda var. Modem kurulumu yapılırken bağlantınızın testini muhakkak yaptırınız. Hız ölçümü modeminizin kurulumu ver kablolar açısında yerleşimi çok önemlidir. Çünkü uzun bir süre kablolar aynı şekilde bırakılacağı için belli bir zaman sonra kırılma noktasına gelebilir.