TEKNOLOJİ

İnternet kullanıcılarını bezdiren troller ile nasıl başa çıkılır

Siber güvenlik şirketi ESET, internet kullanıcılarını bezdiren troller ile nasıl başa çıkılacağını mercek altına aldı ve önerilerini paylaştı.

İnternet kullanıcılarını bezdiren troller ile nasıl başa çıkılır

Troller uzun süreden beri yaşamımızda olsa da sosyal ağ çağıyla birlikte herkesin dikkatini çekmeye başladılar. Çeşitli popüler platformlarda neredeyse aynı anda bulunur hale geldiler.

Sosyal medya, çevrimiçi oyun siteleri, haber sitelerin yorum bölümleri ve çevrimiçi tartışma panoları trollerin bulunabileceği yerlerden sadece birkaçı.

Bir trolü nasıl tanıyabiliriz?

İnternet trolü ifadesi, kasti olarak tartışmalı ve kışkırtıcı yorumlar yazarak kargaşa oluşturmak için çevrimiçi yorum yapanları ya da tartışmalara katılanları anlatmak için kullanılıyor.

İnsanlar, normal olarak, farklı düşüncelere sahip olabilirler troller sizin ile fikir tartışmasına girmek ya da kendi düşüncesini paylaşmak isteyen kişiler değildir.

Troller kendi eğlenceleri için olay yaratmak üzere bilerek rahatsız edici ya da kışkırtıcı yorumlar yazanlardan, hassas kişileri çevrimiçi olarak rahatsız eden suçlulara kadar birçok farklı şekillerde bulunabilir.

ESET uzmanları, siber suçluların tartışmalı içerikler yayınlayarak “trollemeye benzer” davranışlarda bulunabileceğinin altını bir kez daha çiziyorlar genellikle siber suçluların yorumlarında düşüncelerini destekleyen, “kaynak” gibi görünen bağlantılar bulunur.

Oltalama amaçlı bu bağlantılar kötü amaçlı yazılımla bağlantılı olabilir. Güvenmediğiniz kaynaklara, linklere kesinlikle tıklamayın ve çok dikkatli olun.

Troller ile etkileşime geçmeyin

Trollere malzeme sağlamamanız dikkat etmeniz gereken en önemli unsurdur. Aksi halde, tartışmayı körükler, tüm dikkati üstlerine çekmeyi başarırlar.

Düşüncelerinizi verimli bir şekilde ifade etmek ya da seviyeli bir tartışma ortamı yaratmak isteyebilirsiniz, bu çabanız çoğu zaman karşılıksız kalacaktır.

Troller, tartışma ortamı oluşturmak istemezler. Onların planı, kızgın ya da kırgın bir yanıt almaktır. Bir trolle etkileşime geçmek, okların size yönelmesine sebep olur.

Trollerin pişmanlık duyacağını düşünmeyin

Trollerin davranışları ve eylemleri siber zorbalığa ya da siber tacize dönüşebilir. Bu durumun nedeni çevrimiçi olduğumuzda kendimizi engelleme gereksinimi duymamamız şeklinde yorumlanabilir.

Ayrıntılı bir şekilde incelenen bu kendini engelleme gereksinimi duymama olgusu, insanların yüz yüze iletişimde söylemeyeceği veya yapmayacağı şeyleri çevrimiçi olarak söylemesi ve yapmasıdır.

Troller, bu yaptıklarının gerçek hayattaki sonuçlarını, karşılarındaki kişinin nasıl hissettiğini ve kişiyi nasıl etkilediğini görmedikleri için hareketleri veya sözleriyle ilgili herhangi bir pişmanlık yaşamazlar.

Trollere karşı kendimizi nasıl savunabiliriz?

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya ağlarında kasıtlı olarak diğer kullanıcılara zorbalık yapan, herkese açık şekilde başkaların kişisel bilgilerini yayınlayan, nefret söylemi kullanan ya da genel topluluk kurallarını ihlal eden trolleri bildirmenize olanak tanıyan araçlar vardır.

Bu siteler bu tür davranışlara anlayış göstermez. Bu nedenle davranışın ciddiyetine bağlı olarak site moderatörleri, uyarılardan ve bu hareketleri tekrarlayanların hesaplarını geçici olarak engellemekten, süresiz olarak askıya almaya kadar cezalar uygulayabilir.

Haklarınızı korumak için şikayetçi olabilirsiniz

Trolleme başka platformlarda gerçekleşebilir, öncelikle hizmetin yöneticileriyle iletişime geçmelisiniz. Haber siteleri, saldırgan davranışlara karşı net politikalara sahiptir.

Troller genellikle bu politikaları ihlal eder ve bunun sonucunda geçici olarak engellenebilir ya da bu davranışlarının tekrar etmesi durumunda kalıcı olarak yasaklanabilirler.

Trolleme davranışı sınırları aşar ve taciz, siber zorbalık, cinsel taciz, ırkçı söylemler ya da yasaları çiğneyen başka eylemlere dönüşürse yasal yollara başvurabilirsiniz.