GÜNCEL

İntihal Nedir?

İntihal Nedir?

İntihal Nedir?

 

İntihal, bir kişinin yazdığı makalesi ya da eserinde, başka kişilere ait bilgileri ya da düşünceleri, kendi düşüncesi gibi kaynak göstermeden yazarak kullanması anlamına geliyor. Son yıllarda sıkça karşımıza çıkmaya başlayan kavram aslında dava konularında uzun zamandır kullanılıyor. Son zamanlarda bu kavramı daha sık duyma sebebimiz ise dijitalin ciddi anlamda geliştiği dünyada e-ticaretin ve internetin çok daha fazla kullanımının artmasından kaynaklı sitelerin daha doğru içerikler üretmesi ve bunun için freelance çalışana çok fazla ihtiyaç duyması olarak belirtebiliriz. Sitelerin arama motoruna uyumlu olarak üst sıralarda görünmesi için seo uyumlu içerikler yazılması gerekiyor. Bunun içinde özgün işler yapılması lazım. Ancak işin kolayına kaçılması nedeniyle bu kavramı son zamanlarda sıkça duymaya başladık. Ya da bir öğrencinin hazırlaması gereken projeyi zamanında teslim edemediği için bu tarz kopyalara girmesini de örnek olarak verebiliriz. Ancak bu durum tersine dönmeye başladı, çünkü özgünlüğü kontrol etme amaçlı içinde intihal programı barındıran siteler ve uygulamalar mevcut. Siteleri için içerik ya da makale satın alan kişiler bu programlardan yararlanarak özgünlük kontrolü sağlayabiliyorlar.

İntihal Nasıl Yapılır?

Arama motoruna bir bilgiyi aramak için yazdığınızda karşınıza binlerce sonuç çıkıyor. Eğer bir ödev yapıyor ya da makale yazıyorsanız kolay olan, alıntı metinleri kopyalayıp yapıştırarak bazı kelimelerin yerini değiştirerek ya da fiilleri geçmiş zamandan şimdiki zamana çevirerek bunu yapmaktır. Zor olan ise konu hakkında araştırmayı yaparak bilgi sahibi olmak ve özgün düşüncelerle yazmaktır. İntihal programları sayesinde artık eserin alıntı bulundurup bulunmadığı rahatlıkla bulunabiliyor. Yani işler eskisi kadar kolay değil.

Plingua İntihal Programı Nasıl Çalışır?

Bir eserin, bir ödevin ya da siparişi geçilen bir makalenin intihal olup olmadığını kontrol etmek için birçok ücretli ya da ücretsiz internet sitesi ya da hizmet bulunuyor. Bu sitelerin içerisinde hizmet alabileceğiniz en iyi site olan Plingua aracılığıyla projede intihal olup olmadığını dakikalar içerisinde öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey yazıyı Plingua sistemine kopyalamak. Plingua yazıyı, tüm internet tarayıcısı üzerindeki bilgileri tarayarak yazının içindeki kelimelerle eşleştiriyor. Bunun sonucunda intihal raporu ortaya çıkıyor. Raporda alıntı olan bölgeler işaretlenerek gösteriliyor.