TEKNOLOJİ

iOS 12: Siri Kestirmeleri Nasıl Eklenir? Siri Özelliği Nedir?

Tüm Apple cihazlarında bulunan Siri özelliği, Türkçe dil desteği ile komutları gerçekleştirebilen kişisel sesli bir asistan.

iOS 12: Siri Kestirmeleri Nasıl Eklenir? Siri Özelliği Nedir?

Siri, kullanıcının sesli sorularına yanıt verebiliyor ve sesli komutlarla çeşitli uygulamaları kullanabilmeye yarıyor. Siri, cihazın ele alınmasına gerek kalmadan, sadece sesli olarak pek çok işlevi gerçekleştiriyor. 
Alarm kurma, toplantı planlama, arama yapma, mesaj yazma ve gönderme, mesaj okuma, şarkı başlatma ve durdurma, mail okuma, fotoğraf bulma, uygulama indirme, hava durumunu söyleme, gibi özelliklerinin yanı sıra sorulan her türlü sorunun cevabını verebiliyor. iPhone’un Home tuşuna basılı tutmadan da siriyi etkin tutmak mümkün. “Hey Siri” diye seslenildiğinde Siri’nin devreye girebilmesi için Ayarlar > Genel > Siri > İzin ver: “Hey Siri” özelliğinin açık olması gerekiyor.
iOS 12: Siri Kestirmeleri Nasıl Eklenir?
iOS 12: siri kestirmeleri Siri'den istenerek eklenebilir. Cihazdaki favori uygulamalarından Siri'ye ekle düğmesi ile kişisel ifadeler ile kaydetmek mümkün. Alternatif olarak, cihazda kullanılabilen tüm kestirmeleri görmek için Ayarlar'ı kullanmak gerekiyor.
Üçüncü Taraf Uygulamalardan iOS 12: Siri Kestirmeleri Ekleme
Üçüncü taraf uygulamalardan iOS 12: Siri kestirmelerini eklemek için iOS cihazında Siri uygulamasını açıp, "add the siri" seçeneğine tıklamak gerekiyor. Ardından ortadaki turuncu simgeye dokunarak kestirmeyi çalıştırması için Siri'ye kişisel bir ifade bırakarak kestirmeler eklemek mümkün hale geliyor. Hatırlamakta zorlanılmayacak basit bir ifadeler kaydetmek daha pratik olacaktır. İfadenin kullanmaya hazır gelmesi için Bitti seçeneğine basmak yeterli oluyor.
Ayarlar'dan Siri Kestirme Ekleme
Ayarlar'dan siri kestirmeleri eklemek için iOS aygıtında Ayarlar > Siri ve Arama'ya gidilmesi gerekiyor. Önerilen üç kestirme ekranda yansıyor. Farklı uygulamalara ait daha fazla işlem görüntülemek için Tüm Kestirmeler'e dokunmak ve + düğmesine basıldıktan sonra kişisel bir ifade kaydetmek için turuncu düğmeye basmak gerekiyor. İşlemin kaydedilmesi için Bitti seçeneği kullanılıyor.
Bir Kestirmeyi Silmek Veya İfadesini Değiştirmek İçin Ne Yapmak Gerekir?
Bir kestirmenin ifadesini değiştirmek için cihazda Ayarlar > Siri, Arama'ya gitmek ve Kestirmelerim'i seçmek gerekiyor. Ardından kestirmenin ifadesini değiştirmek için söz konusu kestirmeye sonrasında İfadeyi Yeniden Kaydet'e dokunarak işlem tamamlanmış oluyor.
Bir kestirmeyi silmek için kestirme üzerinde parmak ile sola kaydırmak ve Sil'e dokunmak gerekiyor. Başka bir seçenek olarak, kestirmeye ve ardından Kestirmeyi Sil'e dokunmak da mümkün.

Kaynak: Haber Merkezi