YAŞAM

Kediler Nasıl Eğitilir?

Kediler içindeki merakı sürekli gösteren varlıklardır. Bazense bu merak onlar için tehlikeli olabilir.

Kediler Nasıl Eğitilir?

Hatta kedilerin bir gözü ile uyuduğunu söyleyenler bile vardır. Bu enteresan ve son derece tatlı canlılar aynı zaman da tam bir denge ustasıdır. Diyelim ki siz de bu tatlı canlılara gönlünüzü kaptırdınız ve sahiplenmek istediniz, nasıl eğiteceksiniz?
Kediler Eğitilebilir Mi?
İlk olarak şunu belirtelim kedilerin tamamıyla eğitilmesi pek mümkün değildir. Sebebi ise kendi hakkında verilen kararlara uymaları pek doğalarında yoktur. Bütün söz konusu olaylarda son kararı kendileri verirler ve siz haksız çıkarsınız. Ancak belirli ufak eğitimler verilebilir.


Kedi Eğitimi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler:
1) Kediler cezadan anlamazlar. O yüzden kendinizce koyduğunuz cezalar onlar için önemsiz kalır.
2) Elinizde ödül maması varsa gerekli durumlarda verin ancak fazla alıştırmayın bu küçük canlarımız için teşvik edici olacaktır.
3) Köpekler lider özellikli olsalar da kediler için aynı durum pek söz konusu değil. Kediler daha çok toplum için değil de kendileri çıkarları ve zevkleri için bir şeyler yapmaktan hoşlanırlar.


Kedilerin Tuvalet Eğitimi:
Zaten evde bakılmış pis bir kedi göremezsiniz sebebi evde bakılan kedilerin banyo yaptırılması falan değildir. Kediler zaten kendilerini yalayarak temizlerler. Ayrıca kedileri köpekler gibi yıkamak kediler için son derece sağlıksızdır. Bu yüzdendir ki kediler tuvalet eğitimi konusunda zorlanmazlar. Evde sessiz sayılabilecek yerlere kum koyarsanız o da muhtemelen anlayacaktır. Eğer sokaktan aldığınız bir kediyse ve bir türlü eğitemediyseniz toprak vs. gibi şeyler koymayı deneyebilirsiniz.


Tuvalet Eğitimi Olan Kedi Neden Dışarı Yapar?
Kedinizi açıkça rahatsız eden bir durum vardır ve siz anlamıyorsunuzdur. Kum kabını temizleyin ve yeni temiz bir kum koyun belki de onlardan rahatsız olmuştur. Kum kabının yerini de değiştirmeyi tercih edebilirsiniz ve tercihen kum kaplarını sessiz yerlere yerleştirin. Ceza vermeye de sakın kalkmayın kediler cezadan pek anlamazlar ve onları sadece sinirlendirirsiniz bu da sizin için hiç iyi olmaz.


Kediniz Koltukları Tırmalıyorsa:
Kediniz yeni aldığınız güzel koltuk takımlarını tırmalıyorsa ona bunun yerini alabilecek pet shoplarda çokça bulabileceğiniz tırnak kaşıma eşyalarından alabilirsiniz. Eğer işe yaramazsa kediniz koltuk yakınlarına geldiğinde sprey gibi bir şey görürse zaten pek yaklaşmayı tercih etmez. Kediler keskin burunları gereği keskin kokuları sevmezler. Böylece kedilerinizin bir nebze de olsun güzel koltuklarınızdan uzak durmasını sağlayabilirsiniz.