SAĞLIK

Kovid-19 ile beyin kanaması ve inme arasındaki belirtilere dikkat

Memorial Şişli Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Gökalp Silav, Kovid-19 ile beyin kanaması ve inme arasındaki bağlantı hakkında önemli bilgi verdi.

Kovid-19 ile beyin kanaması ve inme arasındaki belirtilere dikkat

Dünya çapında hızla yayılan ve tüm ülkelerde ciddi problemlere sebep olan Kovid-19 hastalığı alınan önlemlere rağmen devam etmektedir.

Mutasyonlar ile hastalığın yaygınlığı giderek artarken ciddi ekonomik ve sağlık problemlerine yol açmaktadır. Damarları ve akciğerleri etkileyen Kovid-19 hastalığı direk ve dolaylı olabilecek şekilde sinir sistemini etkileyebilmektedir.

Sinir sistemi açısından bakıldığında salgının başlangıcından itibaren ciddi beyin kanamaları ve beyin damar tıkanıklıklarını Kovid-19 ile ilişkilendiren çalışmalar bulunmaktadır.

Genç hastalarda inme yaygınlaştı

Beyin kanaması ya da damar tıkanması şeklinde ortaya çıkan beyin inmeleri genellikle yaşlı hastalarda izlenirken, Kovid-19 ile ilişkili olan inmeler genç hastalardaizlenmeye başlamıştır.

Kovid-19 tanısı, yapılan testlerle kesinleşen hastalarda iyileşme sonrasında bile ortaya çıkabilen inme genellikle beyinde damar tıkanıklığı olarak izlenirken daha az bir oranda beyin kanaması şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Bu hastalarda ortaya konulan problem beyin damarlarının virüs sebebiyle bir şekilde hasar görmesidir. Yine de hastalığın ortaya çıkış mekanizması tam olarak ortaya konulamamıştır.

Kovid-19'u atlattım, tehlike geçti sanmayın

Kovid-19 ile beyin damar tıkanıklığı ya da beyin kanamaları arasındaki ilişkinin anlaşılması, yüksek oranda can kaybı ile sonuçlanan bu durumun önüne geçilebilmesine olanak sağlayabilmektedir.

Kovid-19 asıl olarak akciğerleri etkilemektedir. Kovid-19 hastalığına yakalanan kişiler tam iyileşme olduğunda normal yaşamlarına dönebilmektedir.

Kanama ya da damar tıkanması ölümcül seyrettiğinden tüm şüpheli durumlarda hastalar Kovid-19 açısından tetkik edilmelidir.

Kovid-19 sonrasında inme, hastaların bir kısmında erkenden ortaya çıkarken daha az bir kısmında geç dönemde yaşanabilmektedir. İyileşme olan hastalarda bile inme akılda tutularak tedaviler ona göre düzenlenmelidir.

Kovid-19 sonrası bu belirtilere aman dikkat

Kovid-19 hastası olan ve tamamen iyileşen hastaların sonrasında beyin kanaması ve inme belirtilerine dikkat etmesi hayati önem taşımaktadır.

Ani ve şiddetli baş ağrısı, Bulantı-kusma, konuşma güçlüğü ve baş dönmesi, Nöbet geçirme, Görsel bozukluklar, Hareket bozuklukları, Yüzde çarpılma,

Konuşma ve algısal problemler, Davranış değişiklikleri, Denge ve koordinasyon bozuklukları.

Kısa dönemli hafıza problemleri ve bilinç bozukluğu gibi belirtiler yaşayanların zaman kaybetmeden hemen sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.