EKONOMİ

Kredisiz Ev

Kredisiz Ev

Kredisiz Ev

 

Konut kredisi bankaların ev sahibi olmak isteyenlere sunduğu bir fırsat olarak gözükmektedir. Fakat kredi faizi oranlarının yüksekliği sebebi ile birçok kişi de banka kredisi ile ev alamaya cesaret etmemektedir. Kredi başvurusu esnasında istenen evraklar, kişilerin kredi notu durumu da konut kredisi yerine başka yöntemler ile ev sahibi olmaya neden olmuştur.

Kredisiz ev imkanı ise son yıllarda ortaya çıkan yeni şirketler tarafından yapılmaktadır. Kısaca imece şeklinde konut sahibi olmayı sağlayan bir sistemdir. Günümüzde birkaç büyük topluluk tarafından yapılan kredisiz ve faizsiz ev imkanı ile ev sahibi olan kişiler bulunmaktadır. ,

Kredisiz Ev Sistemi Süreci

Kredisiz ev sahibi olmayı sağlayan sistemlere öncelikle giriş ücreti ödeyerek dahil olmak gereklidir. Ardından ise sizin ödeyebileceğiniz aylık tutara göre sistemin belirlediği gruba dahil edilirsiniz. Giriş sırasında belirlenen taksitler ödenmeye başlanır. Ayda bir kere noter huzurunda her şahıs kendi dahil olduğu grup ile çekilişe katılır. Çekiliş esnasında çıkan kişi o ayın sonunda ev sahibi olur. Diğer kalan üyeler ise bir sonraki çekilişe kadar beklemek zorundadır.

Çekiliş Sonrası

Böylelikle kişiler ödedikleri taksitler ile otomatik olarak birikim yapmış olurlar. Bu birikimi ise devam ettirmeme hakkına sahiptirler. Diledikleri zaman ödediklerin taksit tutarı toplamını iade alarak sistemden çıkabilirler. Bu nedenle de çok avantajlı bir sistemdir.

Kredisiz Ev Sistemi Avantajları

Kredi kullanmadan ve faiz ödemeden ev sahibi olunmayı sağlayan sistemin belirli avantajları bulunmaktadır.

Bunlar:

  1. Kredi kullanımı söz konusu olmadığından faiz ödenmez,
  2. Banka prosedürü ile istenen belgelerin alakası yoktur,
  3. Ekspertiz masrafı gibi bir durum söz konusu değildir,
  4. Aylık ödemeleri tamamen kişi kendisi belirler,
  5. Belirli bir dönem sonrası ödenen miktar geri alınarak sistemden çıkabilir,
  6. Sistemden çıkış esnasında sadece giriş ücreti geri iade alınmaz.
  7. Türkiye’nin her yerinden ev sahibi olmak mümkündür,
  8. Ödeme taksitleriniz devam ederken alınan ev kiraya verilir ama satılamaz,
  9. Evin bedeli önceden belirlenir çekiliş sırası size gelene kadar herhangi bir artış söz konusu olmaz.