GÜNDEM

Makro Market Çalışma Şartları

Günümüzde birçok kişi, çalışma sektörü hakkında detaylı Bilgi araştırması yapar.

Makro Market Çalışma Şartları

Günümüzde birçok kişi, çalışma sektörü hakkında detaylı Bilgi araştırması yapar. Çalıştığı yerin çalışma koşulları çok önemlidir. Sistem öğrenilmeden bir yere başvuru yapmak doğru değildir. Birçok kişi iş arayışındadır. İse girdikten sonra, çalışma şartları ve koşulları uymadığı için, ayrılmak zorunda kalabilirler. Özellikle bayanlar, bazen vardiyalı çalışma sistemine ya da işten geç çıkma gibi durumlara ayak uyduramaz.  İstediğiniz firmanın koşullarını araştırarak ise girmek her zaman daha avantajlı ve uzun vadeli olacaktır.

Makro Market Ne Zaman Kuruldu?

Marko marketin ana bayisi Ankara’ da bulunur. Kuruluş tarihi 1991’ dir. Yaklaşık 15 il de bayisi vardır. Ortaklı olan market zincirlerinden biridir.  İstanbul, Kayseri, Konya, Malatya, Tekirdağ gibi daha birçok ilde şubeleri vardır. Toplamda 290 tane mağazası olduğu bilinir. 2012’ de Uyum Gıda ile ortakken, 2016’ da Makro market olarak, birleşmişlerdir. 2016 yılında e ticaret sitesini açmış ve tüm Türkiye’ye ürün gönderimi yapmıştır.

2018 yılında tekrar uyum market için görüşme sağlanmıştır. Migros ile görüşme yapılmıştır. Migros o dönem konuyla alakalı bir açıklama yapmış ve kesin alınmış bir karar olmadığını belirtmiştir. Daha sonra, 18 tane şube Migros’ a satılmıştır. Makro marketin kuruluş gününden beri, gelişimi ver tarihçesi bu şekilde olmuştur.

Makro markette çalışmak isteyenler için, hergün 8 saat çalışma koşulu vardır. Bu süre içerisinde yemek molası gibi detaylarda dahildir.  Haftada belirlenen birgün izin yapma imkanı vardır. Bir yılı dolduran her çalışan için iki haftalık bir yıllık izin süresi verilir. Firma içerisinde çalışan personeller, vardiyalı sistemle çalışır ve bu düzeni yöneten bir şef vardır.

Bir grup sabah giderken, diğer grup, akşam çalışır. Makro market çalışma şartları arasında zaman zaman değişikler olabilir. Bazen fazla mesai yapılabilir. Böyle durumlarda çalışana, hak ettiği ücret ödenir. Fazla çalışmalar için bir plan yapılır ve ona göre mesai ücreti verilir.  Bayramlar ve resmi tatillerde işe gelenler de yine geldiği günün mesai ücretini alır.

Makro Market Maaşları Nelerdir?

Makro markette farklı çalışma koşulları ve pozisyonları vardır. Temizlik görevlisi, reyon görevlisi, kasiyer gibi pozisyonlar da birçok kişi çalışır.  Personellerin aldığı maaş, asgari ücrettir.  Kasa da çalışan kişiler, asgari ücretten biraz daha fazla kazanırlar. Kasa tazminatı alırlar.  Bu da yaklaşık olarak, asgari ücretin %5 ' i kadardır.  Bazı özel durumlarda satışa bağlı olarak, fazladan prim verilebilir.

Çalışma Şartları sitesine girerek, detaylı bilgi alabilirsiniz. Marketlerde bilindiği üzere, şarküteri, manav ve kasap gibi reyonlarda bulunur. Bu kişilerin maaşları da değişiklik gösterebilir.  Bu konumlarda ve tezgahtar olarak çalışan kişilerin, maaş miktarı daha yüksek olabilir. Makro market hakkında çalışma koşulları nelerdir, daha fazla bilgi almak ve detayları öğrenmek isterseniz, siteyi ziyaret edebilirsiniz.