GÜNDEM

MSB'den Yunanistan'a 'Ayasofya' tepkisi

Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamalarda Yunanistan'a 'Ayasofya' tepkisi gösterdi.

MSB'den Yunanistan'a 'Ayasofya' tepkisi

ANKARA (İGFA Milli Savunma Bakanlığı, Ayasofya için güya üzülenlerin, her biri kültürel miras olan Yunanistan'daki camilerin yıkılarak, sinema veya depo yapılmasına karşı çıkmaması da iki yüzlülükle bile açıklanamayacak kadar vahim olduğu açıklamasında bulundu.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Bakanlık, ″Yüzyıllar boyunca cami olarak kullanılan Ayasofya 1453’ten bu yana Türk milletinin koruması altındadır. Ayasofya için güya üzülenlerin, 1500’lü yıllardan kalan ve her biri kültürel birer miras olan Yunanistan’daki camilerin yıkılarak yerine sinema ve sergi salonu, konaklama yeri, depo yapılmasına karşı çıkmaması da iki yüzlülükle bile açıklanamayacak kadar vahim bir durumdur″ yorumunda bulundu.

Bakanlık, açıklamasında, ″Müslümana ölünce mezar yeri bile vermeyen Yunanistan yönetimi, kendi halkını ham hayallerle kandırıp, kendi çıkmaz gerçeklerini örtmeye çalışmaktadır. Güneş balçıkla sıvanmaz. 569 yıl önce fethedilen İstanbul'a, Roma İmparatorluğu'nun veya Bizans'ın hayalini kurarak bakmak kuruntudan ibarettir. 1000 yıl öncesine özlem duyanlar kimin yayılmacı, kimin barışa engel olduğunu açıkça ortaya koymaktadır″ ifadelerini kullandı.

 

https://twitter.com/tcsavunma/status/1530988723541839872
ismailismail