YAŞAM

Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol: Gıda güvenliği olmazsa olmaz

Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü dolayısıyla yapmış olduğu açıklamada, güvenilir gıda hedefi doğrultusunda desteklenen projelere bir kez daha dikkat çekti

Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol: Gıda güvenliği olmazsa olmaz

Muratbey, kurulduğu günden beri sofraları sağlıklı peynirlerle buluşturmayı hedeflerken sürdürülebilir gıda sistemlerine katkı sunan projelere tam destek oluyor.

Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol: Gıda güvenliği olmazsa olmaz

Necmi Erol, “Herkes için sağlıklı gıda” anlayışıyla çalıştıklarını belirterek, “Salgınla birlikte artan gıda güvenliği talebi, sektöre problemin ne kadar kritik olduğunu bir kez daha gösterdi.”

“Sürdürülebilir gelecek için sürdürülebilir gıda” ilkesiyle hareket ettiklerini açıklayan Necmi Erol şunları söyledi: “Gıda güvenliği insanlığın en temel meselelerinden biri haline geldi.

Sağlıklı ve güvenilir gıda konusunda çeşitli projelere öncülük yaparak bu konudaki çalışmaların desteklenmesine katkı sağlayan bir markayız.

Yüksek kalitede peynir üretimi gerçekleştirdiğimizi aldığımız ödül ve belgelerle kanıtladık.

Kovid-19 Güvenli Üretim Belgesi, ISO 9001:2015 belgesi, ISO 22000:2005 ISQ belgesi, TSE Helal belgesi, en üst seviye olarak bilinen ‘AA Grade’ BRC Global Gıda Güvenliği Standardı belgesi, Amerika İhracat FDA belgesi, Avrupa Birliği ihracat onayı, Muratbey Gluten İçermez Analiz Raporu, Muratbey’in sahip olduğu belgeler arasında bulunuyor.

Muratbey olarak ‘devamlı inovasyon’ vizyonumuzla toplum sağılığına katkı sunan, D vitaminiyle zenginleştirilmiş eşsiz ürünler ortaya koyarken sürdürülebilir bir gelecek için adımlar atmaya devam ediyoruz.

Sürdürülebilirlik anlayışımızla ekonomik değer yaratırken uzun vadeli toplumsal ve çevresel fayda sağlamak için de çalışıyoruz. Daha yaşanılası, sağlıklı bir dünya için inovasyon yapıyoruz. Su, çevre ve sürdürülebilir gıda inovasyon çalışmalarımızın önceliği oldu.

Sürdürülebilirlik stratejimiz, sonraki kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmayı, kaynakları ve hammaddeyi optimumda tüketmeyi, insanların ve diğer canlıların sağlığını, ekosistemleri ve doğal kaynakları göz önünde bulundurmayı temel prensip alıyor.

Bu kapsamda Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasında bulunan ‘Gıda kayıp ve israflarının 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltılması’ hedefine yönelik yapılan WRI 10x20x30 girişiminde gönüllü olarak yer aldık.

İş ortağımız Migros’la gıda kayıp ve israfını azaltma yolunda birlikte çalışıyoruz. Girişim kapsamında personel eğitimlerinden, yeni teknolojilerin geliştirilmesine, süreçlerin yeniden tasarlanmasına kadar çok sayıda önemli adım atılması planlanıyor.”