SAĞLIK

Oksimetre Ne Amaçla Kullanılır?

Daha önceleri hastalarda oksijen seviyen seviyelerinin değerlendirilmesi için gerekli bir araçtır.

Oksimetre Ne Amaçla Kullanılır?

 

Daha önceleri hastalarda oksijen seviyen seviyelerinin değerlendirilmesi için gerekli bir araçtır. Oksimetre kan almak için kullanılan, ağrısız, çabuk ve kolay bir yöntemdir. Ceplerimize sığacak kadar küçüktür. Çoğunlukla yoğun bakım ünitelerinde kullanılmaktadır.

Oksimetre Nasıl Kullanılır?

Oksimetre, direk olarak parmaktan yapılması gereken bir araçtır. Bunların yanı sıra alından veya kulaktan yapılan cihazlarda vardır. Sadece ölçüm yapan cihazlar değildir. Bunun yanı sıra ölçüm verilerini de kayıt altına alan bir araçtır. Bu kayıtlar bir bilgisayar ekranından incelenebilir haldedir ve kolaylıkla yapılması mümkündür. İnternet üzerinden yapmak istediğinizde bu oksimetreler ölçüm verilerini sunucuya kayıt edebilirler.

Oksimetreler dokudan geçen ışıktan faydalanır ve bu şekilde ölçüm yapar. Genellikle çalışma prensibi bu şekilde işler. Eğer isterseniz bilgilerin hepsine Online Eczacı sitesinden bilgi alabilirsiniz. Kanımızdaki oksijen olayı ve dakikadaki kalp atış hızını da oksimetre sayesinde yapılır. Daha çok acil durumlarda kullanılması uygundur ve bu yüzden çarpmaya ve sıvı temasına dayanıklıdırlar.

Oksimetre Kullanımındaki İncelikler

Oksimetre nedir, renk analizi yaparak çalışması gereken bir araçtır. Mesela alyuvarlarımızın içinde bulunan kanımızın oksijen değerine göre renk değiştirerek çalışır. Bu oksimetre cihazları kırmızı ışık göndermesi ile bilinir ve algılayıcı vardır ve bunun sayesinde ölçüm yapılır. Hastanın nabzını görüntülemek isterseniz bu cihazlar uygundur. Bu cihazlar yaşamsal algıyı gösteren tıbbi cihazlardır. Hastaların o an ki durumlarına uygun olan oksimetreler kullanılması gerekir. Bu konuda Online Eczacı sayfasından daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Oksimetreler tek bir tane olmadığı gibi birkaç çeşitleri vardır. Örneğin; el tipi. El tipi olanlar avuç içinde tutularak kullanıma uygundur ve bunlar bataryalıdır. Eğer siz evlerimizde kullanmak isterseniz ev içinde kullanıma uygun oksimetre vardır. Sizlerde bu bilgilere ulaşmak isterseniz Online Eczacı sayfasından ulaşabilirsiniz.

Oksimetre Hakkında Bilgi Almak İçin: https://onlineczaci.com/pulse-oksimetre/