GÜNCEL

Pandemi Herkesi Dijital Göçebe Yaptı

48 ay boyunca İstanbul, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Kayseri ve Hatay illerinde AB'den sağlanan 26.4 milyon avroluk bütçe ile gerçekleşecek  ENHANCER (Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Entegrasyon İçin Girişimcilik Kapasitelerinin İyileştirilmesi Projesi)  lansman etkinlikleri sürüyor.

Pandemi Herkesi Dijital Göçebe Yaptı

"Coronavirus Pandemi Döneminde Göç ve Girişimcilik”

ODTÜ Girişimcilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Adil Oran:

“Göçmenlerin girişimciliğe eğilimi, yerli halka göre daha yüksek”

IBM Orta Dogu ve Afrika Dijital Strateji Danışmanı Asma Shabab:

“Göçmenlerin deneyimlerini ekonomiye kazandırmak mümkün”

Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü Dr. Oğuzhan Aygören:

"Girişimcilik konusunda göçmenler avantajlı. Çünkü onlar ayakta kalma mücadelesi veriyorlar”

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır

“Türkiye göçmenler konusundaki iyi uygulamalarıyla dünyaya örnekler oluşturabilir” 

Başarı hikayesi yazan Suriyeli girişimci Hussam Eddin Tatari CEO’su Hussam Eddin

“Türkiye’ye paradan ziyade bilgimiz ile geldik”

MERSİN / 48 ay boyunca İstanbul, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Kayseri ve Hatay illerinde AB'den sağlanan 26.4 milyon avroluk bütçe ile gerçekleşecek  ENHANCER (Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Entegrasyon İçin Girişimcilik Kapasitelerinin İyileştirilmesi Projesi)  lansman etkinlikleri sürüyor.

Suriyelilerin Türkiye'deki yerel ev sahibi topluluklara sosyo-ekonomik katılımı için kapsamlı, yenilikçi ve kapsayıcı destek sunmak, her iki taraf için girişimciliğin geliştirilmesi ve Türkiye'deki girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesini hedefleyen  projenin lansman etkinlikleri kapsamındaki 3’ncü panel dijital platformda gerçekleşti. 

Panel, ENHANCER Kıdemli Proje Direktörü Pınar Yapanoğlu'nun, Avrupa Birliği tarafından 26.4 milyon avro bütçe ile finanse edilen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) tarafından yürütülen projeye ilişkin özet bilgi paylaşımı ile başladı.

Pınar Yapanoğlu,  48 ay boyunca 11 vilayette (İstanbul, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Kayseri, Hatay) gerçekleşecek projenin odak noktasını;  geçici koruma altında olan Suriyeli mültecilerin girişimcilik ekosistemine dahil olmasını sağlayarak, yerel toplumun sahip olduğu potansiyeli daha da artırılmasının oluşturduğunu bildirdi. Pınar Yapanoğlu, bu önemli projeye katkı sunan tüm panelistlere teşekkür etti.

GÖÇMENLERİN GİRİŞİMCİLİĞİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR

ODTÜ Girişimcilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Adil Oran, Sabah Gazetesi Editörü Barış Ergin moderatörlüğünde “Coronavirus Pandemi Döneminde Göç ve Girişimcilik” teması ile gerçekleşen 3’ncü paneldeki konuşmasında, göçmenlerin girişimciliği üzerine bugüne kadar gerçekleştirilen araştırma sonuçlarından örnekler verdi. 

Prof. Dr. Oran, “Dünyada birçok araştırma şunu gösteriyor; göçmenlerin girişimciliğe eğilimi, göçmen olmayanlara yani yerli halka göre daha yüksek.  Başka fırsat olmayınca mecburen girişimcilik yapmak zorunda kalıyorlar” dedi.

Göçmenler arasında fazla yetenekleri olmayanlar ile daha vasıflı ve eğitimli girişimciler bulunduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Oran, “Bunların da yapabilecekleri işler farklı olabiliyor. Göçmen nüfusun istihdamını devletten bekleyemeyiz.  Özel sektör ise kar bazlı hareket eder, temel amacı kar etmektir, ayakta kalmaktır. Bu nedenle kendisi için karlı seçeneği tercih eder. Göçmenleri istihdam etmek için de daha ucuz işgücü ya da kabiliyet arar. Bundan dolayı girişimcilik işsizliğin önlenmesinde önemli bir etkeni oluşturuyor” diye konuştu.

IBM Orta Dogu ve Afrika Dijital Strateji Danışmanı Asma Shabab ise göçmenlerin deneyimlerini ekonomiye kazandırmanın mümkün olduğunu belirterek, bunun için de dijitalleşmeye uyumun önemine vurgu yaptı.

Covid 19 salgını ile birlikte dijital dönüşümün giderek daha da hız kazandığını belirten Asma Shabab, “Örnek vermek gerekirse annem öğretmen neredeyse emekliliğe yaklaştı ama birden zoom kullanmaya başladı. Yeni insanlara açıldı. Artık göçmen topluluklar da daha fazla fırsata sahip. Artık dijital ortamda daha büyük kitle ile bağlantı kurabiliyoruz. Zaten, salgınların tarihine ve ekonomik durgunluk dönemlerine bakarsanız bu dönemlerde her zaman inovasyon ve girişimciliğin arttığını görüyoruz" dedi.

GİRİŞİMCİLİĞİN GÜNCEL TANIMI

Coronathon Türkiye Girişimi Sözcüsü ve Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü Dr. Oğuzhan Aygören de girişimciliğin klasik tanımına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Girişimcilik dediğimiz şey iş kurmak, istihdam yaratmak anlamıyla kullanılıyor. Aslında biz şu anda baktığımızda havalı bir kelime ama girişimcilik sadece göçmenler için değil tüm ülkelerde ekonominin büyümesi için ihtiyaçtır. Bu anlamı ile girişimcilik tanımını yaparken ‘girişken olmak, tuttuğunu koparmak, risk almak, yaratıcı düşünebilmek ve fırsatları görebilmek, yakalayabilmek’ ifadelerinin de kullanılması gerekir. Bütün bunları topladığımızda girişimcilik dediğimiz şeyin şirket kurmanın ötesinde bir beceri olduğunu düşünüyorum. Bence girişimcilik konusunda göçmenler avantajlı. Çünkü onlar ayakta kalma mücadelesi veriyorlar. Girişimcilik özelliklerini doğal olarak edinme şansına sahipler."

BAŞARILI GÖÇMENLER

Apple’in kurucusunun Suriyeli,  “Zoom” programının kurucusunun da Amerika’daki Çinli bir göçmen olduğunu anımsatan Dr. Oğuzhan Aygören, “Bunları başarmak elbette bir mülteci için kolay değil. Bu her mültecinin yapabileceği bir şey değil. Şu anda Türkiye en fazla göçmene sahip ülke. Göçmenler arasında gençlerin ve çocukların sayısının çok fazla olduğunu görüyoruz. Burada enerji var. Bu enerjinin hayata geçmesi eğitimle mümkün. Ben özellikle göçmenlerin eğitimi alanında büyük fırsatlar olduğunu düşünüyorum. Eğitimi geleneksel anlamı ile örgün eğitimi kastetmiyorum. Girişimcilik becerileri edinme anlamında bir eğitim olabilir” diye konuştu.

DİJİTAL GÖÇEBE

Girişimcilikte kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu faktörlerine değinen Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, pandemi ile birlikte dijital göçebe kavramının oluştuğunu belirterek, “Artık nerede bulunduğunuz önemli değil. Türkiye’nin herhangi bir yerinde yaşayan insan Amerika’daki bir hocadan eğitim alabilir. Artık hepimiz dijital bir göçebeyiz. Ancak, pandemi süreci dijital erişimde de eşitsizliği beraberinde getirdi. Teknolojik altyapısı ve donanımı olmayan insanlar bunlara ulaşmak konusunda sıkıntı yaşadı. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre bu süreçten en olumsuz etkilenen kesim göçmenler ve mülteciler oldu” dedi.

Pandeminin dünyayı eşitlendiğini belirten Hazır, bu süreçte Türkiye’nin göçmenler konusundaki iyi uygulamaları ile dünya örnekler oluşturabileceğini ifade ederek, “Bu nedenle mülteciliğin ve göçmenliğin artık uzun vadeli olarak hayatımızda olacağını unutmadan sürdürülebilir bir göç politikası oluşturmak gerektiğini düşünüyorum. Yeni normalimiz bu olacak” dedi. 

Atlantic Council Türkiye Müdür Yardımcısı Dr. Pınar Dost ise Suriyeli göçmen kadınlara ilişkin bilgi paylaşımında bulunarak, “Türkiye hükümeti; STK’lar ile uluslararası kuruluşlar ile bir çok alanda Suriyelilerin yaşam koşullarını iyileştirici çalışmalar yürütüyor.  Suriyeli kadınların karşılaştıkları zorluklara baktığımızda iyi bir konaklama, istihdam ve dil eğitimi konusunun yanı sıra erken evlilik  gibi zorlukları da var” dedi.

PARADAN ZİYADE BİLGİMİZ İLE GELDİK

Panelde Kahramanmaraş’ta kurduğu tekstil firması ile başarı öyküsü yazan Hussam Eddin Tatari CEO’su Hussam Eddin ise duygularını dile getirirken Türkiye Cumhuriyeti hükümetine teşekkür ederek sözlerine başladı.

Suriye’den göç ederken paradan ziyade bilgileri ile geldiklerine vurgu yapan Hussam Eddin, kurdukları tesisle tekstilde ilk 50 şirket arasına girdiklerini, üretimlerinin yüzde 50’sini ihraç ettiklerini belirterek, “Biz deneyimlerimizi sunduk ve Türk paydaşlarımızla paylaştık. Covid salgınının ardından da çalışmalarımızı dijital ortamda genişletmek için Suriyeli ihracatçılar ile birlikte bir grup kurduk. Şu anda uzaktan eğitimle arap ülkelerinde faaliyet gösteren bir firma ile işbirliği yapıyoruz ve dolayısıyla başarı için herkese fırsat vermeye çalışıyoruz” dedi.

Hussam Eddin, göçmenlerin girişimciliğinde ve topluma entegrasyonunda önemli bir işlev üstlenen ENHANCER’ın başarısı için de çalışmak istediklerini sözlerine ekledi.

ENHANCER lansman etkinlikleri kapsamındaki 4’ncü panel, 24 Haziran Çarşamba günü,  “COVID-19 ve ICMPD Türkiye” teması ile saat 14.00 - 15.30 arasında yine dijital platformda gerçekleşecek.