YAŞAM

Pandemi nedeniyle evde kalış sürelerin uzaması gün içinde içilen çay miktarı yüzde 50 arttı

Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi encazip.com, salgında evde kalınan süre boyunca keyifle çay içilebileceği, faturaların bu durumdan net bir şekilde etkilenmeyeceğini söyledi.

Pandemi nedeniyle evde kalış sürelerin uzaması gün içinde içilen çay miktarı yüzde 50 arttı

Salgın sebebiyle evde kalma sürelerin uzaması, gün içinde içilen çay miktarını yüzde 50 artırdı. Bu dönemde çaysız yapamadık ve çok fazla çay içtik.

En keyifli sohbetlerin olmazsa olmazı çayı, bu defa yalnız kendimize demledik. Günlük 3 bardak çay içerken, 6 bardak içmeye başladık. İçilen çay miktarı artmasıyla birlikte dışarıda çaya verdiğimiz parayı, evlerde çay hazırlarken harcamaya başladık.

Kovid-19 döneminde faturalara hatrı sayılır bir katkısı olan elektrikli ev aletlerinde başı su ısıtıcısının çektiğini belirten elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme sitesi encazip.com’a göre, su ısıtıcısı kullanarak çay yapmak için saatte 2.2 kilovat enerji harcanıyor.

Salgında günde en az 6 bardak çay içildiği düşünüldüğünde 3 kişilik bir ailede, bunun elektrik faturasına yansıması vergiler dahil aylık 24,65 TL oluyor.

Salgın öncesi dönemde bir evde su ısıtıcısı, haftanın her günü günde 15 dakika çalıştırılıyordu ve bunun aylık elektrik faturasına yansıması 12,32 TL oluyordu. Salgınla birlikte evde geçirilen zamanın artmasıyla birlikte kettle kullanım daha çok arttı ve maliyet iki katına çıktı.

Pandemi nedeniyle evde kalış sürelerin uzaması gün içinde içilen çay miktarı yüzde 50 arttı

Salgında en yakın arkadaşımız çay oldu, tasarruf ise arttı

Türkiye, kişi başı çay tüketimiyle dünyada ilk sırada yer alıyor. Tüketenler için "damak tadı" alışkanlığı olan çay, Türkiye'de en sevilen ve sudan sonra en çok tüketilen içecek olma özelliği taşıyor.

Öyle ki nüfusun yüzde 96'sı her gün çay içiyor. Ülkemizde bir kişi günde ortalama 3 bardak çay tüketirken, salgında bu sayı 6 bardağa kadar çıktı.

Salgın sebebiyle uygulanan sokağa çıkma yasağı ve evden çalışma sistemine geçilmesiyle birlikte çay tüketimi daha çok arttı. Salgının ilk üç ayında kuru çay tüketiminde yüzde 50 oranında artış yaşandı.

Bu dönemde misafir ağırlayamadık ama en yakın arkadaşımız çay oldu. Salgında bir kişi günde ortalama 6 bardak çay tüketti. Elektrik, çay ve su masrafıyla birlikte 6 bardak çay 2,13 TL’ye mal olurken günde 6 bardak çay tüketen 3 kişilik bir ailede ise toplam çay masrafı bir günde 6,39 TL, aylık bazda ise 191,7 TL oluyor.

Kafelerdeki ve kıraathanelerdeki elektrik maliyeti evlerden daha yüksek

Türkiye’de 700 bin kıraathane var. İstanbul’da 34 bin, Ankara’da 21 bin ve İzmir’de 7 bin kahvehane bulunuyor. Evlerde elektrik enerjisinin birim fiyatı vergiler dahil 0,8 TL’iken bu fiyat kafeler ve kıraathaneler için 1,06 TL olarak uygulanıyor.

Bu durum, dışarıda içilen çayın fiyatına yansırken esnafların da giderlerin daha çok artmasına sebep oluyor. Evlerde elektrik, çay ve su masrafıyla birlikte 1 bardak çay 0,35 TL’ye mal olurken, kafelerde ve kıraathanelerde ise 0,40 TL’ye mal oluyor.

Evde çay tüketirken tasarruf etmeye başladık

Salgında çay tüketiminin yüzde 50 artması, faturaları bir miktar kabartsa da dışarıda içilen çayın fiyatı düşünüldüğünde, salgında çay keyfinde tasarruf sağlandı.

Bir kişi 6 bardak çayı evinde vergiler dahil 2,13 TL’ye içerken kıraathanede bir bardak çayı 2 TL’den toplamda 18 TL’ye, kafelerde ise bir bardak çayı 4 TL’den en düşük 24 TL’ye içecekti.

Bu sebeple salgında çay tüketiminin artması, hane tasarrufunu olumsuz anlamda etkilemedi. Bir kişi günde 6 bardak çayını, kıraathane yerine evinde içerek ayda 476 TL tasarruf sağladı.

Farklı tasarruf önerileriyle çay keyfinden daha çok tasarruf etmek mümkün

Bir fincan çay yapmak için su ısıtıcısını aşırı doldurmanın fazla enerji kaybına neden olduğuna, bu sebeple sadece ihtiyaç kadar su ısıtılması gerektiğine dikkat çeken encazip.com, salgında evde kalınan süre boyunca keyifle çay içip yüksek elektrik faturası ödemek istemeyenler için önerilerini şöyle sıraladı:

Çay yapmak için elektrikli ocak yerine daha ucuz olan doğal gaz ocağını kullanın.

Otomatik kapanma ve sürekli sıcak tutmayı sağlayan çift rezistans sistemli, enerji tasarruflu elektrikli çay makinelerini tercih edin.

Beklemede kalan elektrikli çay makineleri önemli miktarda enerji kullanabilir, bu sebeple kullanılmadığında çay makinelerini kapatın.

Elektrikli su ısıtıcısı, kullanıma bağlı olarak zamanla kireçle kaplanır. Kireç, suyun geç ısınmasına sebep olduğundan cihaz daha çok elektrik harcar. Bu sebeple oluşan kireç ve tortuları sık sık temizleyin.