YAŞAM

Pandemide Evde çalışma koşulları gereği sabah kahvaltısı öğle yemeğinin yerini aldı

Evde çalışma koşulları gereği kısmen de olsa geç saatlerde yataktan kalktığımız ve sabah kahvaltısını bir fincan kahve veya çay ile geçiştirdikten sonra öğle saatlerine doğru kurduğumuz kahvaltı masası öğle yemeklerinin sona ermesini sağladı.

Pandemide Evde çalışma koşulları gereği sabah kahvaltısı öğle yemeğinin yerini aldı

Uzun süren kahvaltı masaları en çok tüketilen ürünleri başta peynir olmak üzere, süt, yoğurt ve kaymak oldu.

Pandemide Evde çalışma koşulları gereği sabah kahvaltısı öğle yemeğinin yerini aldı

Türkiye 65 yıldır kaliteli ve lezzetli süt ve süt ürünleri sunan Teksüt, salgın döneminde bağışıklık sisteminin hepimizin sağlığı için önemli olduğu salgın günlerinde yemek yeme alışkanlıklarımızın değiştiği yönündeki gözlemlerini söyledi.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında evlerde çalışanlar yataktan daha geç kalkarken, sabah kahvaltıları öğle yemeklerinin yerini aldı.

Daha uzun süren kahvaltı masalarının en sevilen ürünleri ise, peynir, süt, yoğurt ve kaymak oldu.

Teksüt Yönetim Kurulu Üyesi Arda Aksaray, salgın döneminde iş ve çalışma hayatımız kadar ev hayatımızın aynı zamanda yeme içme alışkanlıklarımızda köklü bir değişiklik yaşandığını gözlemlediklerini söyledi.

Müşterilerinden gelen talepleri dinleyerek daha kaliteli ürünler geliştirmek için 65 yıldır aralıksız çalıştıklarını söyleyen Aksaray, salgın döneminde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin önemli olduğunun anlaşılmasıyla birlikte vitamin ve mineral deposu süt ve süt ürünlerine talebin arttığını belirtti.

Öğlen kurulan kahvaltı masaları

Arda Aksaray, müşterilerden aldıkları geri dönüşler göre sabah kahvaltısının bir kahve veya çay ile geçiştirildiğini söyleyerek şöyle devam etti: “Kahvaltı masaları artık öğle saatlerinde kuruluyor.

Hem daha uzun masada kalınıyor hem de çalışmaya devam ediliyor. Bu sebeple kahvaltı masalarının en çok aranan ürünleri başta peynir, süt, yoğurt ve kaymak satışlarında artış yaşanıyor.

Daha az hareket ettiğimiz ve kilo dengemizi bozacak yiyeceklerle kaçamak yaptığımız bugünlerde süt ve süt ürünleri bağışıklık sistemimizi destekleyen en önemli unsur.

Sofralarımızdan süt ve süt ürünlerini hem kendimiz hem de çocuklarımızın sağlıklı gelişimleri için eksik etmeyelim ki salgın sonrasında sağlıklı bir hayat sürmeye devam edelim.

Peynirde kalsiyum, magnezyum, fosfor var

Sağlıklı beslenerek, bağışıklık sistemini korumanın bu dönemde her zamankinden daha önemli olduğunu dile getiren Arda Aksaray, bunun için günlük öğünlerde süt ve süt ürünlerine mutlaka yer verilmesini tavsiye etti.

Arda Aksaray, “Süt ürünleri protein, kalsiyum, magnezyum, fosfor, B1, B2, B6, B12 gibi zengin vitamin ve mineralleriyle günlük beslenme ihtiyacına en güzel cevabı veriyor.

Üstelik süt, yoğurt, ayran ve bir çok peynir çeşidiyle zengin bir seçenek yelpazesi sunuyor. Büyük ya da küçük, herkesin sevebileceği bir süt ürünü mutlaka vardır.”

Sağlıklı yetişkin bireylerin her gün 3 porsiyon, çocuk ve gençlerin ise en az 2 - 4 porsiyon süt ya da ürünlerini tüketmeleri uygun olur.

Beslenme referans değerlerine göre bir orta boy kupa süt (250 ml), bir kase yoğurt (200 ml) ya da iki kibrit kutusu büyüklüğünde (ortalama 40-60 gram) peynir, bir porsiyon olarak değerlendirilebilir.