YAŞAM

Pandemiyle birlikte takviye gıda tüketimi de arttı

İstinye Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Levent Alparslan, salgın döneminde takviye gıda satışlarının yüzde 140 oranda arttığını söylüyor.

Pandemiyle birlikte takviye gıda tüketimi de arttı

Kovid-19 ile alakalı tüm dünyada aşılama çalışmaları devam ederken, bağışıklığını güçlendirerek virüse karşı dirençli olmak isteyenler ise gıda takviyelerine yönelmeye devam ediyor.

Pandemiyle birlikte takviye gıda tüketimi de arttı

Kaygı ve endişeye karşı rahatlatıcı ürünlerin satışı arttı

Salgın döneminde dünyada Türkiye’de takviye gıda tüketiminin ve sağlıklı beslenmeye verilen önemin arttığını, gıda takviyesinin sadece vitamin olarak algılanmaması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: “Tüm dünyayı hızla etkisi altına alan Kovid-19 salgını sürecinde sağlıklı beslenmenin, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşıldı.

Aşı ve ilaç geliştirme süreçlerinin uzun sürmesi ve salgının tedirgin eden yayılışı sebebiyle, geleneksel kullanımı olan ürün ve uygulamalara ilgi arttı.

Bu dönemde vitaminlerle birlikte omega 3, probiyotikler, çinko, zerdeçal, kara mürver, sarımsak, zeytin yaprağı ve ekinezya gibi besinlerin tüketimi de arttı.

Kovid-19 korkusu, insanları bağışıklıklarını, ailelerini ve sevdiklerini koruma konusunda daha bilinçli hale getirdi."

Bayanlar erkeklerden daha çok gıda takviyesi kullanıyor

Türkiye’de öne çıkan takviyenin C vitamini olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Alparslan, “2020 yılı Mart ayının başından beri, haftalık mineraller ve takviyelerin satışlarında yüzde 20 ile yüzde 140 oranda bir büyüme göze çarptı.

Yapılan anket çalışmalarına göre salgından önce Türkiye’de halkın yüzde 13’ü gıda takviyelerini kullanıyorken salgın döneminde bu oran yüzde 27’lere çıktığı görüldü.

Ankete katılanların 71’i Kovid-19’a karşı bağışıklık güçlendirici almaya başladığını belirtti. Yüzde 37 oranda gıda takviyelerine daha çok güven duyulduğu söylendi.

Ayrıca bayanların erkeklerden daha çok gıda takviyesi kullandığı ortaya çıktı. Gıda Takviyesi ve Beslenme Derneği’nin verilerine göre, Türkiye’de en çok kullanılan takviye gıdalarda C vitamini öne çıktı.

2020 yılında yüzde 47 oranda C vitamini, yüzde 45 B12, yüzde 32 D vitamini, yüzde 32 multi vitamin, yüzde 7 B1 ve yüzde 7 A vitamini kullanıldı.”

Sahte ürünlere karşı tedbirli davranılmalı

“Takviye edici gıda adı altında kilo verdirici, kilo aldırıcı, boy uzatıcı, cinsel performansı artırıcı, sigara bıraktırıcı, zekâ arttırıcı gibi niteliklerde hiçbir ürüne Tarım Bakanlığı onay vermiyor.

Sağlık beyanlı ürünler için Sağlık Bakanlığı tarafından ayrı bir mevzuat tanımlı. Tüketicilerin yanlış beyanlara karşı dikkatli olması gerekiyor. Hekim ve eczacıların tavsiyeleri doğrultusunda bu ürünler kullanılmalı.

Takviye gıdaları özellikle internetten alırken dikkat etmeli, sahte ürünlere ve içeriğinden emin olunmayan ürünlere karşı tedbirli davranılmalı.”