GÜNCEL

Piyasa gündemi

ABD’de beklentilerin üzerinde gelen TÜFE verisi sonrasında Fed’e ilişkin artan agresif sıkılaşma beklentileri küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor.

Piyasa gündemi

ABD’de beklentilerin üzerinde gelen TÜFE verisi sonrasında Fed’e ilişkin artan agresif sıkılaşma beklentileri küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. Fed’in 21 Eylül’de sona erecek toplantısında ağırlıklı olarak 75 baz puan faiz artırımı beklenirken, enflasyon verisi sonrasında 100 baz puan artırım ihtimali de konuşulmaya başlandı. Merkez bankalarının hamleleri ve ekonomik veri akışları risk iştahı ve fiyatlamaları şekillendirmeye devam edecektir. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    15:30 ABD – Haftalık İşsizlik Başvuruları Önem: Yüksek
•    16:15 ABD – Sanayi Üretimi Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

ABD’deki TÜFE verisi sonrasında salı günü küresel hisse piyasalarında yaşanan sert düşüşlerin ardından dün piyasalarda sınırlı bir toparlanma çabası kaydedildi. Bu sabah yatay bir görünüm etkili olurken, agresif sıkılaşma endişeleri gündemdeki yerini koruyor. Dalgalı bir seyrin izlendiği BIST-100 Endeksi günü %0,59 oranında yükselişle 3.446,96 puandan tamamladı. ABD borsaları günü sınırlı yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah yatay bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 18,24 – 18,25 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:50 itibariyle 18,25’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Salı günü yaşanan sert kayıpların ardından dün gün içerisinde ağırlıklı olarak satıcılı seyrini sürdüren BIST-100 Endeksi kapanışa doğru gelen tepki alımlarıyla günü sınırlı bir yükselişle tamamlamayı başardı. Bankacılık sektöründe yaşanan sert kayıplar öne çıkarken, BIST-100 Endeksi’nde gün içi volatilite yüksek seyretmeye devam ediyor. Ağustos başından itibaren etkili olan yükseliş kanalının alt bandı bu sabah 3.456 seviyesinde bulunuyor. Artan volatilite ve zayıflayan teknik görünüm nedeniyle endekse karşı temkinli yaklaşılması gerektiğini değerlendiriyoruz. Endekste 3.400 seviyesi altında 3.340 – 3.277 – 3.200 ve 3.125 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Toparlanma çabasında ise 3.470 – 3.505 ve 3.545 seviyeleri ilk direnç noktaları olup, devamında 3.600 seviyesi önem kazanacaktır. 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

ismail ustaismail usta