EKONOMİ

Ramazan ayında satışlar düştü

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), Ramazan ayı ve 17 günlük tam kapanma dönemine dair satışları değerlendirip, vatandaşların market arabalarında en çok tercih yaptığı işte o ürünleri sıraladı.

Ramazan ayında satışlar düştü

Salgın sebebiyle son 2 yıldır Ramazan ayında sepet ortalamasının azaldığını belirten TPF Başkanı Ömer Düzgün, "Ramazan ayında temel gıda ürünlerine olan talep sebebiyle yüzde 8'lik bir satış artış yaşandı.

Koli satışları indi, hediye kart yüzde 20'lik artışla Ramazan kolisinin yerini aldı. Ramazan ayının en çok satan ürünleri kırmızı et, un, gazlı-gazsız içecekler, kuru gıda, dondurma ve tatlı oldu."

Organize perakendenin en büyük çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), 14 Perakendeciler Derneği (PERDER) verileri doğrultusunda Ramazan ayı ve 17 günlük tam kapanma sürecine dair market satışlarını değerlendirdi.

TPF Başkanı Ömer Düzgün, 100 bin personel ve 5 bin satış noktasında hizmet veren TPF üyesi yerel zincir marketlerin bu süreçte hiçbir aksama olmadan, vatandaşlara hizmet vermeye devam ettiklerini söyledi.

RAMAZAN KOLİLERİNİN YERİNİ HEDİYE ÇEKLERİ ALDI

Ramazan ayı süresince kırmızı ve beyaz et, yumurta, süt ve süt ürünleri, kabak, fasulye ile pirinçte fiyat artışı yaşandığını belirten Ömer Düzgün, sebze ve meyve ürünlerinde önemli fiyat azalışı olduğunu söyledi.

Ömer Düzgün en çok fiyatı inen ürünler patates, soğan, limon, kivi ve sarımsak olarak sıraladı. Ramazan ayında erzak kolisi satışları önceki yıllara göre inişe geçtiğini belirten Ömer Düzgün, "11 ayın Sultanı Ramazan’da koli satışları fiziki mağazalar yerine dijital ortamda daha çok satıldı.

Türkiye genelinde yerel zincir marketlerde Ramazan kolisinin yerini, yüzde 20'lik artışla hediye kartları aldı. Bunun başlıca nedenleri hediye çekleri ile kişi rencide etmiyor, gerçek ihtiyaç ne ise alışveriş bu doğrultuda yapılıyor.”

Ömer Düzgün ayrıca, salgın döneminde yükselişe geçen online satın alma davranışının Ramazan ayında devam ettiğinin altını bir kez daha çizdi.

TAM KAPANMA SEPET ORTALAMASINI YÜZDE 10 DÜŞÜRDÜ

Ömer Düzgün, yazılı olarak yaptığı açıklamada salgın sebebiyle son 2 yıldır Ramazan ayı satışları sepet ortalamasındaki azalışın sürdüğünü belirterek, “Salgın öncesinde Ramazan ayı satışları bir önceki aya göre yüzde 20’lere kadar artış gösteriyordu.

Geçen yıla göre Ramazan ayında temel gıda ürünlerine olan talep sebebiyle yüzde 8'lik bir artış yaşandı. 17 günlük tam kapanma döneminde alınan kararlar sebebiyle sadece temel gıda ürünlerine satış izni verildiği için sepet ortalamasında yüzde 10’luk bir azalma oldu.”

TPF Başkanı Ömer Düzgün Ramazan ayı ve 17 günlük tam kapanma sürecinde vatandaşların en çok satın aldığı ürünler kırmızı et, beyaz et, un, gazlı ve gazsız içecekler, kuru gıdalar, dondurma ve tatlı olarak sıraladı.