EĞİTİM

Sözlü Tercüme

Sözlü Tercüme

Sözlü Tercüme

Sözlü Tercüme

 

Yazılı çeviriye alternatif olarak ihtiyaç duyulan sözlü tercüme çeviri işlemlerinin yazarak yerine ağız yoluyla yapılmasıdır. Yazılıya kıyasla daha zor olmasıyla bilinen bu çeviri türü için uzmanlık gereksinimi her zaman biraz daha fazladır. Dikkat gerektiren bir alan olması nedeniyle tercüme bürolarında sözlü çeviri için yapılan fiyatlandırma farklıdır. Tüm sözlü çevirilerde konu ile ilgili bilgi, duyarlılık, yüksek konsantrasyon, mükemmel konuşma yeteneği, iyi bir bellek gibi özellikler aranır. Tüm bu özellikleri bir arada taşıyan tercüman için talep artış eğilimindedir.

 

Sözlü çevirinin en çok kullanıldığı alanlar arasında video konferanslar, telekonferanslar, noterlikler, tapu müdürlükleri, ticaret ve sanayi odaları, fabrika gezileri, basın açıklamaları, tv programları, hastaneler, şirket toplantıları, nikahlar ve mahkemeler yer alır. Bu alanlarda sözlü tercümenin aktif olarak gerçekleşebilmesi için tercümanın profesyonel düzeyde bilgi ve tecrübesinin bulunması beklenir. Özellikle teknik bilgi gerektiren konularda deneyimli ve o alanda eğitim almış tercümanlar görevlendirilir. Bu sayede tercüme için memnuniyet seviyesi her zaman yüksek olacaktır.

 

Sözlü Tercüme Çeşitleri

Günlük yaşamda sıklıkla kullanılan sözlü tercüme kendi içerisinde ardıl çeviri, karşılıklı çeviri ve simultane yani eş zamanlı çeviri olmak üzere çeşitlere ayrılır. Bunların haricinde yazılı belgelerin sözlü çevirisi, telefondan çeviri, fısıltı çevirisi ve refakat çevirisi gibi türler de vardır. Bütün çevirilerde tecrübe ve bilgi birikimine ihtiyaç vardır.

 

Ardıl çeviri adından da anlaşılacağı üzere konuşma bittikten sonra yapılan çeviridir. Konuşma sırasında notlar alan çevirmen kendine sıra verildiğinde cümleleri aktarır. Genellikle katılımcı sayısının az olduğu ortamlarda başvurulan bu çeviri türü özellikle iş yemekleri, basın toplantıları, mahkeme salonları gibi yerlerde kullanılır. Simultane çeviri ise biraz daha yetenek gerektirir ve çeviri işlemi konuşma ile eş zamanlı olarak yapılır.

 

vadivadi