GÜNDEM

Torna Tezgâhı ve Torna İşleri

Torna tezgâhı genellikle işlenecek olan parçaya dönme hareketi vermeye yarar. Kesici takım ile devamlı olarak talaş kaldırarak istenilen sekil vermeye yarayan bir tezgâh olarak belirtilebilir

Torna Tezgâhı ve Torna İşleri

Torna tezgâhı genellikle işlenecek olan parçaya dönme hareketi vermeye yarar. Kesici takım ile devamlı olarak talaş kaldırarak istenilen sekil vermeye yarayan bir tezgâh olarak belirtilebilir. Bu ürünler büyüklük ve tip olarak farklı ölçü ve özellikler ile üretilirler. Bunlar ise masa tornası, ayaklı torna, revolver torna gibi özelliklerdir.

Torna tezgâhında, iş yaparken gösterilebilecek olan en önemli ölçü oranı punta yüksekliği ve iki punta arasındaki uzaklık oranını belirleyen durumdur. Bu ölçü oranları genelde torna takımları gibi işlev sağlayacağı malzemenim çap ve uzunluk boyutunu belirler. Gerekli olan bütün torna malzemelerini Tempo Kesici Takımlar sitesinden alabilirsiniz.

Gövde, Ayaklar ve Kayıtlar

Gövde ve ayaklar freze takımları ve tornanın öteki kısımlarını üstünde taşıyan ve tezgâhın iskelet yapısını oluşturan ana çatı olarak bilinir. Gövde yeri bir bütün olarak ağır, rijit, sağlam ve dökümdür. Gövde yeri ayaklar ile zemine oturur ve üst kısım yerlerinde kayıtlar yer alır. Kayıtlar ise gezer punta ile araba kısmını üstünde taşımaya yarayan raylardan meydana gelir. Bu tür sistemler hareketli yapılarıyla alanlar içerisinde farklı bölgelere hızlı bir biçimde götürülebilir. Bununla birlikte istenilen bölgelerde çalıştırılması ve kullanılması açısından kolaylıklar ortaya çıkacaktır.

Raylar genellikle düz ve V kesitli olabilir. Fener mili kutusu, gezer punta ve torna arabasının her zaman aynı eksen üzerinde olması gerekir. Bu nedenle kayıtların hassas bir şekilde işlenmiş ve tam yerinde yerleştirilmiş olma gibi bir zorunluluğu bulunur. Bu yüzden gerekli bütün malzeme çeşitlerini Tempo Kesici Takımlar sitesinden temin edebilirsiniz. Farklı kesici başlıklarıyla birlikte, istenen boyutları yakalamak mümkün olacaktır. Bu durum önemli bir katkı meydana gelmesini sağlar.

Torna Tezgahında Neler Bulunmalı?

Uzun ömürlü bir torna tezgahında öncelikle çeşitli başlıklar bulunur. Bu başlıklar sayesinde belirli boyutlardaki kesme işlemleri yapılabilir. Bunun dışında sağlam ve metalden yapılmış ayakları bulunmalıdır. Bu ayaklar yardımıyla tezgah ayakta kalacaktır. Bunun dışında gövde bölümünde karanlık çalışma koşulları için bazı durumlarda fener bulunabilir. Torna tezgahı gerekli görülmesi durumunda kesme ve delik açma gibi durumlarda kullanılır. Bunun yanında kanal yolu belirleme işlemlerinde de şekil vermek için tercih edilebilir bir modele sahiptir.

Doğru Tezgah Kullanımının Önemi

Torna tezgahları, dayanıklı içeriklere sahip olan ve önemli katkıları bulunan kaliteli modellerdir. Sağladıkları faydalar neticesinde genel olarak mobilya ve sanayi sektöründe önemli ölçüde tercih edilirler. Gerekli olan elektronik eşya montajı, delik delme ya da kanal açma gibi nedenlerle sıklıkla tercih edilirler. Dayanıklı içerikleriyle birlikte, işlerin hızlı bir biçimde yürütülmesini desteklemektedirler. Pratik imkânlara satışları yapılan ve birçok farklı başlık çeşidiyle istenilen boyutlarda kullanılması sağlanan tezgahlar, uzun ömürlü ve kalitelidir. Bunun yanında işlerin kolaylaşmasını da sağlayarak hızlı bir süreç oluşmasını destekler.