SAĞLIK

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Alper Çelik: Diyabetliler koronavirüsü daha ağır geçiriyor

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Alper Çelik, diyabetlilerin ve obez bireylerin çok daha dikkatli olması konusunda bir kez daha uyardı.

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Alper Çelik: Diyabetliler koronavirüsü daha ağır geçiriyor

Kovid-19 kronik ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerin daha ağır geçirdiğini, “Kovid-19 enfeksiyonu en ağır diyabetik hastalarda seyrediyor.

Kovid-19 ayrıca şekeri yükseltiyor. 120 olan şeker Kovid-19 geçirende 175’lere kadar çıkıyor.”

4 katına çıktı

Dünya Sağlık Örgütü’ diyabet konusunda uyarı yaptığını, “Dünya genelinde son 40 yılda diyabet hastalarının sayısı 4 katına çıktı.

Erken ölme riski düşeceğine artan tek büyük bulaşıcı olmayan hastalık olarak dikkat çekildi ayrıca DSÖ’nün de açıkladığı gibi Kovid-19'dan dolayı hastanede yatan ağır hastaların büyük kısmında diyabet var.”

İki kat dikkatli olsunlar

Alper Çelik, diyabet hastası olup koroner damar hastalığı olanların iki kat dikkatli olması gerektiği uyarısında bulunarak “Çünkü bu hastalık, damar tıkanıklığı sebebiyle insanların hayatlarını kaybetmelerine neden oluyor. Bu nedenle özellikle kabinde stent olanlar, kalp ameliyatı geçirenler özen göstermeli.”

Diyabet hastaları kan şekeri regülasyonuna dikkat etmeleri gerektiğini, “Maske, mesafe, hijyen gibi herkesin uyması gerekenlerin yanı sıra sağlıklı yemeğini, egzersizini, ilaçlarını ihmal etmemeli. Damar hasarı varsa doktor önerisiyle kan sulandırıcı ilaçlarını kullanmalılar.”

Obezler de ağır geçiriyor

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Alper Çelik’in verdiği bilgilere göre Kovid-19 ağır geçiren bir diğer grup ise obez bireyler. Bu grubun eğer kalp ve damar sorunları varsa ölüm oranları daha yükseliyor.

“Obez bireylerin infulaenza aşısında antikor geliştirme yanıtı çok düşük değil aşılanma sonrası infülanza benzeri bir rahatsızlığa yakalandıklarında çok daha ağır geçiriyorlar ve ölüm oranları yüksek çünkü bağışıklık yanıtları daha zayıf. Antikor pozitif olsa bile tam koruma sağlayamayabiliyor.”