EKONOMİ

Türkiye Mısır'ın asılsız ithamlarına anında set cevap

Türk Dışişlerinden, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri’nin, Türkiye-Libya bağlamında yönelttiği asılsız ithamlara sert tepki geldi.

Türkiye Mısır'ın asılsız ithamlarına anında set cevap

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri’nin, 4 Haziran’da düzenlenen “DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Küçük Grup Dışişleri Bakanları Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye-Libya bağlamında yönelttiği “asılsız ithamları” reddettiklerini yazılı olarak ifade etti.

Sözcü Aksoy, söz konunsu toplantıda Türkiye’yi temsil eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal’ın, Şukri’ye hak ettiği cevabı verdiğini vurgulayarak şöyle ekledi:

“DARBEYLE İŞBAŞINA GELENLERİN BİR DARBECİYİ DESTEKLEMESİ ŞAŞIRTICI DEĞİL”
“Toplantı sırasında tarafımızca dile getirildiği üzere, Libya’da barış ve istikrarın tesisinin önündeki en büyük engeli, meşru hükumeti devirerek bölgede bir başka otoriter rejim kurmaya yeltenen darbeci ve korsan (Halife) Hafter ile bu şahsa her türlü desteği sağlayan Mısır yönetimi ve diğer destekçileri oluşturmaktadır. Darbeyle işbaşına gelenlerin bir darbeciyi desteklemesi de şaşırtıcı değildir. Mısır’ın darbeci Hafter’e yıllardır sağladığı askeri destek Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarının açık ihlalini teşkil etmektedir.”

Sözcü Aksoy, “Libya halkının, ülkesinin birliğini ve geleceğini tehdit eden, kendi halkına zulüm etmekte beis görmeyen darbeci Hafter’i destekleyenleri, Libya’da yaşanan kaos ve istikrarsızlıktan dolayı daima sorumlu tutacaktır.” dedi.

“SURİYE’DE DEAŞ İLE MÜCADELE EDEREK BİNLERCE TERÖRİSTİ YOK EDEN TEK ÜLKE TÜRKİYE”
Aksoy, Suriye’de DEAŞ ile göğüs göğüse mücadele ederek, binlerce teröristi etkisiz hale getiren tek ülke olan Türkiye’nin, Libya’daki meşru hükumete, talebi ve ilgili BM kararları çerçevesinde verdiği desteği sürdüreceğini vurguladı.

Aksoy, Türkiye’nin ülkede barış, huzur ve istikrarın tesis edilmesi yönündeki çabalarını devam ettireceğini kaydetti.